Cierpienie

(149 -luty -marzec2007)

z cyklu "W Sieci"

Dla lektorów i nie tylko

Łukasz 'Dro77naR' Suchenek

Zapraszam do kopalni wiedzy zarówno dla lektorów, jak i dla osób poszukujących wypowiedzi papieża Jana Pawła II skierowanych do Ruchu.

Strona znajduje się pod adresem http://ikaku.fm.interia.pl/ . Już na pierwszy rzut oka widać, że nie chodzi tu o graficzne fajerwerki, a o treść. Niemniej, nawigacja po stronie jest bardzo intuicyjna i nie przysparza najmniejszych problemów.

Autorka strony, wieloletnia oazowiczka, prezentuje listy i przemówienia kardynała, a później papieża skierowane do Ruchu Światło-Życie. Zbiór obejmuje lata 1971-2002, a spisy ułożone wg roku, alfabetycznie i tematycznie pozwalają szybko dotrzeć do poszczególnych tekstów.

Kolejny dział: ks. Franciszek Blachnicki zawiera cztery linki. Ze skarbca to prezentacja sylwetki ks. Blachnickiego w nawiązaniu do Mt 13, 52. Pierwszy raz spotkałem się z tak ciekawym podejściem do prezentacji osoby ks. Franciszka - oryginalnym i skłaniającym do refleksji. Drugi link: Ojciec wraca do nas jest, mam nadzieję tylko czasowo, nieczynny. Trzeci: Elżbieta Ficek, siostra ks. Franciszka Blachnickiego to prezentacja sylwetki siostry ks. Franciszka, którą autorka określa jako tę, która „miała szczególnie wiele z nim wspólnego, gdy chodzi o podejście do życia i do codziennych spraw.” Kolejny link: „Biuletyn Odnowy Liturgii” jest wciąż w przygotowaniu. .

W końcu trzecia, poniekąd najważniejsza, część strony: Pomoce dla lektorów i celebransów liturgii. Znajduje się tutaj tekst ks. Władysława Basisty z „Teczki lektora” i „Teczki komentatorki” materiałów formacyjnych Ruchu Światło-Życie [1971]. Są to ogólne zasady wymowy i poprawnego czytania. Szalenie przydatna rzecz dla lektorów i innych osób posługujących słowem.

Ostatni część strony: Teksty czytań mszalnych z oznaczeniami lektorskimi. Każdy tekst opatrzony jest oznaczeniami pomagającymi prawidłowo przeczytać dany tekst przez wskazanie przerw oraz akcentów logicznych i gramatycznych.