Wokół początków życia

(219 -styczeń -luty2018)

z cyklu "Na płytach"

La Pallotina

Krzysztof Jankowiak

Ks. Andrzej Daniewicz – to nazwisko powinno coś mówić członkom Ruchu Światło-Życie. Ale raczej tym z nieco większym stażem. Ks. Andrzej był bowiem związany z naszym Ruchem. Szerokiemu gronu ten związek kojarzył się przede wszystkim z muzyką, ks. Andrzej był bowiem kompozytorem kilku piosenek roku. „W świętych znakach” to piosenka roku 1996, „Jezu, Świadku Prawdy” była piosenką roku 1997, natomiast „Uczył nas” towarzyszyła Ruchowi w 2006 roku. Ks. Andrzej jednak nie ograniczał się do muzyki – uczestniczył i prowadził rekolekcje oazowe.

Nie wiem, jak dziś wygląda związek ks. Andrzeja z Oazą, natomiast muzyką chrześcijańską zajmuje się cały czas. Jest założycielem i liderem zespołu La Pallotina (nazwa od nazwiska założyciela zgromadzenia, do którego należy ks. Andrzej). Zespół powstał w 2005 r., w jego skład wchodzą oprócz ks. Andrzeja Daniewicza: Witek Wilk, perkusista i producent, Dominik Sławiński, basista i wokalista oraz Piotr Szewczenko, gitarzysta. 

Zespół wyróżniają teksty, dojrzałe brzmienie i wrażliwe kompozycje. „Muzycy postawili na rockową nutę. Dlaczego? Ponieważ «rock» po angielsku znaczy «skała» i na Tej skale chcą przekazać słuchaczom ewangeliczne przesłanie połączone z osobistym świadectwem” – czytamy na stronie zespołu.

Zespół nagrał trzy płyty: „Pusty Plac” (2008), „Urodzisz się od nowa” (2010), „Alter” (2013). 22 stycznia 2018 r. przewidziana jest premiera czwartej płyty. Będzie nosiła tytuł „Miłość na Wisłą”. Ks. Andrzej Daniewicz jest autorem kompozycji i tekstów wszystkich utworów. 8 grudnia swoją premierę miał teledysk z piosenką „Naprawdę przyjdź” będący zwiastunem płyty. „Tekst możemy kierować do Boga, ale w tym wypadku wezwanie jest skierowane przede wszystkim do człowieka. Do każdego. Bóg mówi, żebyś naprawdę przyszedł i zamieszkał w moim domu. Położył przed Nim wszystko” – mówił ks. Andrzej. Utwór utrzymany w spokojnym klimacie, acz z ostrą rockową wstawką, doskonale wpisał się w klimat Adwentu, stał się zarazem intrygującą zapowiedzią tego, co będzie można znaleźć na nowym krążku La Pallotiny.