Małżeństwo

(210 -maj -czerwiec2016)

z cyklu "Na płytach"

Mur

Krzysztof Jankowiak

Lluis Llach to słynny kataloński pieśniarz, swoista ikona walki o tożsamość narodową tego kraju. W Polsce nie znany tak, jak na to zasługuje – choć bardzo dobrze znana jest tutaj jedna jego melodia. Właśnie sama melodia – do niej bowiem Jacek Kaczmarski napisał słynne „Mury”, nieco tylko inspirując się tekstem. Oryginał noszący tytuł „L'Estaca” pełni w Katalonii podobną rolę jak w Polsce „Mury” – piosenka w czasach generała Franco była zakazana (co Llach omijał wykonując jej melodię na fortepianie), na YouTubie można znaleźć nagranie z wykonania jej na stadionie Camp Nou w Barcelonie, kiedy razem z Llachem śpiewa ją cała stutysięczna widownia.

W Polsce twórczość Llacha upowszechniał Zespół Reprezentacyjny, grupa utworzona w latach osiemdziesiątych przez studentów iberystyki Uniwersytetu Warszawskiego (w jej skład wchodzili znani dziś dziennikarze Jarosław Gugała i Filip Łobodziński). Członkowie zespołu i ich przyjaciele tłumaczyli teksty na polski. Piosenki wykonywano na koncertach, nagrano też drugoobiegową kasetę.

Zespół Reprezentacyjny przed paru laty wznowił działalność i postanowił przypomnieć wykonywane przez siebie utwory. W ten sposób powstała płyta „Mur”. Znajduje się na niej 16 piosenek. Sama płyta jest bardzo starannie wydana – zawiera nie tylko teksty wszystkich utworów, ale również obszerny artykuł Filipa Łobodzińskiego pokazujący historię piosenki „L'Estaca” – od wyjaśnienia motywów, które ujął w swoim utworze Llach aż do historii piosenki w języku polskim, zarówno jej tłumaczenia wykonywanego przez Zespół Reprezentacyjny jak i okoliczności powstania „Murów” Kaczmarskiego.

 

Omawiając tę płytę nie można pominąć całego wątku „martyrologicznego”, chciałbym jednak podkreślić, że utwory Lluisa Llacha to po prostu piękne ballady, warte posłuchania.