Budować szczęśliwą rodzinę

(128 -luty -marzec2004)

z cyklu "W Sieci"

O NPR

kramir@leszno.tpsa.pl

Niedawno trafiłem na stronę: http://free.med.pl/wrochna/ i chciałbym polecić to miejsce tym wszystkim, którzy pragną dowiedzieć się czegoś więcej na temat Naturalnego Planowania Rodziny w sposób kompetentny a do tego ciekawie podany.
Sama strona specjalnie nie zaskakuje swoim wystrojem. No, poza tym, że jest bardzo czytelna, nawigacja bajecznie prosta, a na dodatek wyróżniono tutaj sprawy naprawdę istotne. Zatrzymać się tylko muszę nad jednym pomysłem: na samej górze lewej kolumny możemy wybrać wersję Menu (pełna/skrócona). Rozwiązanie niezwykle ułatwiające poszukiwanie. Bo jeśli dopiero tutaj zaczynam moją znajomość z NPR, oczywistym jest wybór wersji skróconej. Jeśli natomiast wszedłem na stronę, bo zabrakło mi argumentu w dyskusji, albo pojawiła się pewna wątpliwość — użycie wersji „full” sprawia, że momentalnie trafiam do interesujących mnie informacji.
Miałem pokusę, aby dokładnie przybliżyć zawartość tej strony. Lecz po dłuższym namyśle odstąpiłem od tego pomysłu z bardzo prozaicznego powodu — braku miejsca. Pragnę jednak zaznaczyć wyraźnie — kto tutaj wejdzie, nie powinien czuć się zawiedzionym. Autorka strony naprawdę spojrzała na tę problematykę w wielu aspektach. Zarówno od strony medycznej, jak i moralnej. I kiedy w trakcie opisywania strony przeglądałem wszelkie zakamarki, uderzyło mnie wreszcie „to coś”, co sprawia, że zatrzymałem się akurat w tym miejscu: wszystkie teksty odarte są z tej „krzykliwości” tak charakterystycznej dla środowisk narzucającym nam zgoła odmienne poglądy. Naprawdę widać, że autorka ma na celu dobro każdego z nas (a nie interesy firm czerpiących korzyści z szeroko propagowanej „kultury antykoncepcji”).
Ciekawą inicjatywą jest na przykład możliwość przesłania swoich wyników obserwacji. Korzyść z tego jest obustronna: z jednej strony można rozwiać swoje wątpliwości, a z drugiej metody mogą być doskonalone dzięki większemu materiałowi.
Jeżeli po odwiedzeniu tego miejsca ktokolwiek z Was znajdzie argument w dyskusji, materiał do przemyśleń, czy na przykład skieruje tu osobę, o której wiemy, że gdzieś tam błądzi — to strona spełni swe zadanie. A swoim charakterem wydaje się być rzeczywiście adresowaną do ludzi szukających, wątpiących, zagubionych a jednocześnie chcących żyć w zgodzie ze swoim sumieniem.