Wokół początków życia

(219 -styczeń -luty2018)

Prawda was wyzwoli

Błażej Kmieciak

Zdarzają się sytuacje, w których to wybór jest trudny lub wręcz niemożliwy do dokonania. W każdej sytuacji możliwe jest jednak podejmowanie działań, które w pełni szanują godność wszystkich osób.

Włączając telewizor, zaglądając do kolejnych portali internetowych bez trudu natrafić można na informacje pokazujące jak niesamowite rzeczy potrafią dzisiaj lekarze. Schorzenia, wady i choroby, które kiedyś siały postrach w społeczeństwie, dzisiaj bywają leczone konkretnym lekiem. Także chirurdzy są w stanie zadziwić. Np. dwa lata temu prof. Janusz Skalski wraz ze swoim zespołem przywrócił funkcjonowanie organizmu dwuletniego Adasia, który znajdował się w stanie głębokiej hipotermii: 13, 7 stopni Celsjusza. Jak zaznaczał wspomniany lekarz, dla medycyny ten chłopiec w zasadzie nie żył. Z drugiej jednak strony np. z Anglii dochodzą do nas informacje, zgodnie z którymi badacze dokonali manipulacji genetycznej embrionu, który powstał w sposób sztuczny. Podaje się, że działania te mają uchronić dzieci poczęte za pomocą metody in vitro przed schorzeniami, które w przyszłości w sposób istoty uniemożliwiłyby im samodzielne funkcjonowanie. Niby cel jest szczytny, ale czy metoda słuszna?

Pytanie to w zasadzie odnosi się do głównego tematu, jakim na co dzień zajmują się bioetycy. By jednak to lepiej zrozumieć zadajmy sobie pewne pytania. A zatem:

– Czy kobieta może powstrzymać pojawienie się ciąży w sposób sztuczny?

– Czy w tym celu może stosować środki farmaceutyczne, czy może też wykorzystać w tym celu określone narzędzia?

– Co jeśli stosuje jednak takie preparaty w sposób wyraźny obawiając się, że ciąża grozi jej życiu?

– Co w wypadku, gdy zmieni zdanie, gdy zapragnie potomstwa?

– Czy może począć dziecko w sposób sztuczny w chwili, gdy naturalne poczęcie jest niemożliwe? Czy musi znać ojca dziecka? Czy może urodzić nie swoje dziecko?

– Co jeśli zarodek będzie uszkodzony, czy może z niego zrezygnować?

– Czy jeśli w trakcie ciąży lekarz dostrzeże wady u dziecka można je usunąć?

– A jeśli urodzi się chore, czy można przyspieszyć w jakiś sposób jego śmierć, by nie cierpiało?

To właśnie podobne pytania i wątpliwości pojawiają się najczęściej w polskich oraz międzynarodowych debatach bioetycznych. Dotyczą one kilku obszarów. Są wśród nich kwestie prawa kobiety, prawa dziecka poczętego, oceny etycznej danego zachowania, spojrzenia społecznego oraz medycznego na dany problem. Co jednak ciekawe w wielu debatach dostrzec możemy, że nie ma jednej odpowiedzi na wyżej wymienione pytania. 

 

 

To tylko fragment artykułu, całość w drukowanym "Wieczerniku".