Pytania o ekologię

(226 -marzec -maj2019)

...przez Jego dzieła

Krzysztof Jankowiak

Celem pierwszej wyprawy otwartych oczu na młodzieżowej oazie I stopnia jest zwrócenie uwagi na piękno świata stworzonego przez Boga. Wyprawa w drugim dniu z kolei mówi o zniszczeniach, jakie w środowisku naturalnym czyni człowiek. Jeśli więc komuś tematyka ekologiczna wydaje się podejrzana czy mało chrześcijańska, to warto sobie uświadomić, że te wątki pojawiają się w formacji Ruchu od wielu lat.

Świat się jednak zmienia i niestety jeśli chodzi o stan środowiska naturalnego nie są to zmiany na lepsze. Stąd też temat ten podejmuje współczesne nauczanie Kościoła. Encyklika papieża Franciszka „Laudato si’” jest pierwszym tej rangi dokumentem poświęconym w całości tematyce ekologicznej, ale przecież nie pierwszą wypowiedzią papieską na ten temat – o trosce o środowisko naturalne mówili i Jan Paweł II, i Benedykt XVI.

Do charyzmatu naszego Ruchu należy wsłuchiwanie się w nauczanie pa¬pieskie i podejmowanie go w naszej formacji i posłudze. Stąd na ostatniej Kongregacji Odpowiedzialnych Ruchu Światło-Życie, która odbyła się pod koniec lutego w Częstochowie temat jednego z referatów brzmiał: „Chrześcijanin wobec środowiska naturalnego. Ekologia ludzka”. Stąd również tematyka tego numeru „Wieczernika”. Staramy się w nim zarówno omówić w rozmaitych aspektach problematykę ekologiczną, jak i przekazać zachwyt pięknem świata stworzonego przez Boga