Animator

(174 -wrzesień -październik2010)

z cyklu "W Sieci"

Słownik języka migowego

Wojtek

Wiesz chyba jak dobre jest odpowiednie słowo wypowiedziane w odpowiednim momencie, słowo pokrzepienia, słowo nadziei, słowo wsparcia i otuchy, słowo zagrzewające do walki i słowo pełne ciepła. Słowo. Czasem jednak zwykłych słów się nie słyszy… Nie słyszy się ich dosłownie.

Gdzieś wśród kilometrów światłowodów i tysięcy serwerów znajduje się pewna wyjątkowa strona internetowa. effatha.lap.pl, bo o niej mowa jest witryną, która powstała we współpracy Duszpasterstwa Niesłyszanych Diecezji Gliwickiej z Katolicką Misją dla Niesłyszących.
Ze świecą szukać tak przejrzystych witryn. Tekstu prawie wcale, zaledwie cztery linki do stron powiązanych środowisk i internetowej telewizji dla niesłyszących. Pod spodem garść najważniejszych informacji o całej idei strony i  podobnych akcjach- tych zarówno internetowych jak i nie. Całość utrzymana w szarym, posągowym klimacie, a jedynie kilka istotnych linijek tekstu koloru żółtego lub zielonego. Zero banerów, reklam, czy innych „ciasteczek”.
Ale prawdziwe bogactwo strony tkwi w czymś zupełnie innym. Poniżej części informacyjnej znajduje się długi, słownikowy wykaz haseł. Są to odnośniki do małych grafik o niewielkiej objętości. Każda z nich jest w formacie swf, co gwarantuje, że nawet najwolniejszy komputer może je płynnie otworzyć, oczywiście jest to kosztem rozdzielczości, gdyż filmiki te są przerobione z innego, filmowego formatu. Niemniej niczego to nie utrudnia, wręcz przeciwnie, przyspiesza przeglądanie. A co znajduje się na tych grafikach? Oczywiście nic innego jak animacje słów w języku migowym. Lektorzy migają odpowiednie gesty, które z kolei są zapętlone. Wszystkie filmy zamieszczone na stronie pochodzą z Multimedialnego Słownika Języka Migowego autorstwa Mariusza Saka oraz ks. Grzegorza Sokalskiego i są znakami języka SJM(nie PJM, a więc w połączeniu z wypowiadanymi słowami z języka polskiego). W bardzo prosty sposób możemy poznać wiele użytecznych słów z języka głuchoniemych.

 

Strona effata.lab.pl zawiera bogactwo, które realnie pomaga wielu osobom. Oczywiście nic nie zastąpi kursu języka migowego, lecz bezproblemowo za pomocą tej witryny rozpocząć naukę, lub też ją pogłębiać. Słownik języka migowego choć wydawałby się skierowany dla wąskiej grupy w rzeczywistości, każdemu prędzej czy później może być przydatny.