Wolni i wyzwalający

(227 -czerwiec -sierpień2019)

z cyklu "Na płytach"

Trwać

Jerzy Małek

Początki Pinokio Brothers sięgają końca lat dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku. Wówczas to w Poznańskim Seminarium Duchownym kilka osób zbliżyła muzyczna pasja, realizowana już wcześniej w różnych stylistycznie, choć głównie rockowych, zespołach. Tak powstał zespół, który animował muzycznie seminaryjne nabożeństwa, uroczystości, a także zaczął wyjeżdżać na spotkania powołaniowe, modlitewne i ewangelizacyjne. W 1998 roku do zespołu dołączyli klerycy z seminarium kaliskiego i ten moment uważa się za oficjalny początek Pinokio Brothers.

W kolejnych latach zespół przechodził nie tylko zmiany personalne ale także znaczące zmiany stylistyczne. Na początku grał znane z kościołów, pielgrzymek czy rekolekcji „piosenki religijne” nadając im rockową stylizację i aranżację. Potem przyszedł czas na covery znanych polskich czy zagranicznych zespołów tzw. sceny chrześcijańskiej. Dziś zespół gra głównie materiał autorski i choć zasadniczo najbliżej mu do szeroko pojętej muzyki rockowej to główną inspiracją są amerykańscy artyści z kręgu muzyki worship.

Dziś Pinokio Brothers tworzy trzech księży (dwóch z Poznania, jeden z Kalisza) i dwie osoby świeckie, w tym wokalistka Julia Stolpe.

Pierwsza płyta zespołu została wydana po kilkunastu latach jego istnienia – w 2013 r. Druga płyta zatytułowana „Trwać” ukazała w roku 2018 r. Jest pewną nowością w dorobku zespołu – jest to bowiem płyta akustyczna. Nie jest to jednak krążek zupełnie spokojny – mimo akustycznego brzmienia słychać rockowy temperament zespołu. Album zawiera jedenaście piosenek, autorstwa członków zespołu.

Wydając płytę akustyczną zespół nie porzucił mocniejszego brzmienia. Możemy je nadal usłyszeć na koncertach, a na stronie zespołu możemy przeczytać, że po wydaniu płyty trwać rozpoczęła się praca nad kolejną płytą elektryczną „Uwielbienia moc”.