Wieczernik
domowy

Kryzys w małżeństwie

Mam na imię Jola. Wraz z mężem Leszkiem należymy do ruchu Domowy Kościół. We wrześniu 1999 r. uczestniczyliśmy w rekolekcjach oazowych w Cichowie prowadzonych przez o. Karola Meissnera, poświęconych problemowi małżeńskich kryzysów.

Temat wydaje nam się na tyle ważny, że postanowiliśmy podzielić się tym, co usłyszeliśmy.

Pierwszy wykład dotyczył oczekiwań w małżeństwie i związanych z nimi frustracji. Najczęściej oczekiwania dotyczą współmałżonka i sposobu życia w rodzinie. Oczekiwania mężczyzn i kobiet są zupełnie odmienne. Kobiety oczekują przede wszystkim ciepła domowego ogniska. Boją się zostać same. Często dążą do małżeństwa za wszelką cenę, decydując się na wejście w związek małżeński, który z góry skazany jest na niepowodzenie.

Oczekiwania mężczyzn są natomiast bardziej praktyczne. Mężczyźni oczekują od małżeństwa przede wszystkim rozwiązania problemów seksualnych i bytowych. W tej sytuacji nietrudno o konflikt, tym bardziej, że jeśli wyobrażenia nie znajdują potwierdzenia w rzeczywistości, rodzi się frustracja, która często prowadzi do agresji.

Nasuwa się więc pytanie: jak nie poddać się zgorzknieniu spowodowanemu niespełnieniem oczekiwań? Ojciec Karol daje na to taką receptę: oczekujemy czegoś, co od nas nie zależy, na co nie mamy wpływu. Powinniśmy więc włożyć wysiłek, aby nie tylko oczekiwać i brać, ale przede wszystkim dać coś z siebie. "Małżeństwo jest jak skarbonka - mówi o. Meissner - im więcej włożymy, tym więcej będziemy mieć".

Kolejna konferencja poświęcona była lękom związanym z płciowością. Takie lęki często leżą u podłoża małżeńskich konfliktów. Można wyróżnić następujące lęki:

- Lęk o bezpłodność, którego przez krótki czas mogą doświadczyć wszystkie pary małżeńskie. W przypadku par, które faktycznie nie mogą mieć dzieci dochodzi jeszcze lęk o utratę współżycia małżeńskiego, które w tej sytuacji wymaga szczególnej troski i pielęgnacji.

- Lęk przed dzieckiem. Dotyczy głównie par, które mają już dzieci i nie chcą powołać do życia następnych. Jest to lęk przed odpowiedzialnością za dziecko, przed problemami związanymi z jego wychowaniem. Lęk przed dzieckiem rzutuje na wychowanie już posiadanych dzieci. Powoduje z jednej strony pewną obojętność wobec nich a jednocześnie swoistą kompensacyjną nadopiekuńczość.

- Lęk o dzieci już posiadane, o ich bezpieczeństwo i pomyślny rozwój. Jest to lęk, którego doświadcza każdy rodzic. Jest on naturalny w swej istocie. Ważne jest jednak, aby go nie uzewnętrzniać. Trzeba go nosić mężnie w sobie i stawić mu czoła. W przeciwnym wypadku bowiem można okaleczyć psychikę dziecka. Dziecko potrzebuje wzorów i zachowań pozytywnych, a rodzice są pierwszym i najważniejszym wzorem do naśladowania.

Konferencja zatytułowana "Konflikty w małżeństwie" stanowiła rozwinięcie i dopełnienie poprzednich. Oprócz wcześniej wymienionych oczekiwań i lęków określone zostały jeszcze inne przyczyny wywołujące nieporozumienia. Jednym z nich jest uzależnienie emocjonalne od rodziny, z której się wyszło. Źródłem owego uzależnienia jest najczęściej konflikt między rodzicami. W sytuacji długotrwałego konfliktu bardzo często dziecko staje się partnerem emocjonalnym jednego z rodziców, co prowadzi do swoistej patologii. Miłość do dziecka staje się zaborcza, a dziecko nie ma szans na niezależność.

Dla dobra dziecka ważne jest więc, aby było samodzielne, aby miało swoje zainteresowania i od najmłodszych lat uczyło się służyć innym. Jest to bowiem istotnym elementem przygotowania do życia w małżeństwie.

Inne źródła konfliktów, na które wskazał o. Meissner to odmienne u obu małżonków motywacje do małżeństwa, różnice w poglądach na wychowanie dzieci a także różnice w poglądach religijnych.

Źródła konfliktów mogą być różnorodne, trudno nawet wymienić je wszystkie. Ważne jest jednak, aby mieć ich świadomość, wtedy można im przeciwdziałać.

Słuchając o. Meissnera oboje z mężem jeszcze bardziej uświadomiliśmy sobie, jak bezcenną pomocą jest dla nas uczestnictwo w ruchu Domowy Kościół i korzystanie z jego darów. Szczególnie dialog małżeński wydaje nam się tak ważny dla zachowania harmonii i szczęścia w małżeństwie. Regularne "zasiadanie" i wspólne omawianie najważniejszych kwestii dotyczących małżeństwa i rodziny może bowiem zapobiec potencjalnym konfliktom, a jeśli one już się pojawią, wtedy jest szansą na porozumienie i szybkie ich zażegnanie.

Jola Nadobnik

Poczatek
Index numerów
Najpiękniejsze wersety
O nas... i do nas...
W szkole animatora
Szkoła modlitwy
Na pogodne wieczory
Wieczernik domowy
Między męzem a żoną
Płodność
Życie seksualne
Życie rodzinne
Wychowanie
Małe dzieci na mszy św.
Wieczernik dla Ciebie
Zasady prenumaraty
Serwis Oazowy