Świętowanie

(199 -kwiecień -maj2014)

z cyklu "W Sieci"

Abp Michalik

Piotr Niedzielski

Zakończenie posługi abpa Józefa Michalika jako przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski zachęciło mnie do przyjrzenia się oficjalnemu serwisowi metropolity przemyskiego. Jest on dostępny pod adresem: www.jmichalik.episkopat.pl

Serwis został stworzony przede wszystkim ze względu na pełnioną przez abpa Michalika funkcję przewodniczącego KEP. Jest jednak nadal aktualizowany po zakończeniu tej posługi. I mam nadzieję, że tak pozostanie – wszak ks. arcybiskup nadal jest istotną postacią w polskim Kościele.

Na stronie poświęconej abp Michalikowi znajdziemy zatem m.in. teksty jego przemówień, homilii i katechez (dział „Nauczanie”). W innych działach znajdziemy informacje nt. wydarzeń, w których ks. abp brał udział, a także – co mnie osobiście bardzo zainteresowało – kalendarium, przedstawiające posługę przemyskiego metropolity niejako „dzień po dniu”, na przestrzeni ostatnich dziesięciu lat (czyli jego przewodniczenia KEP). 

Zaskoczyło mnie także to, że oficjalny serwis abp Michalika jest tak bardzo multimedialny i nowoczesny (choć nie spodziewałem się po witrynie muzealnej atmosfery, to jednak jestem pozytywnie zdziwiony!). Internauci mogą bowiem np. obejrzeć sobie filmy z przemówieniami i kazaniami, a także ich wysłuchać (w dziale „Multimedia – Audio”). Oko cieszy także rozbudowana galeria zdjęć. Ogromny plus stanowi zaś fakt, odnotowany przeze mnie z duża satysfakcją, że ks. abp Michalik ma swój kanał na portalu Youtube, jak i w serwsie Twitter. Tak, tak – metropolita przemyski „tweetuje” całkiem regularnie (choć oczywiście nie mam pewności, czy robi to osobiście – możliwe, że ktoś mu w tym pomaga;)). Oczywiście (!), abp Michalik jest obecny także na Facebooku.

Dlaczego warto tu zaglądać? Myślę, że m.in. dlatego, że w dzisiejszej Polsce jest tak, że często media nie do końca rzetelnie przekazują to, co myślą polscy hierarchowie kościelni na przeróżne tematy. Serwis abpa Michalika daje nam pełny i bezpośredni dostęp do tego, co ks. arcybiskup rzeczywiście mówi i czego naprawdę naucza. Cieszę się, że na jego oficjalnej stronie, ważne treści są przekazywane w nowoczesnej, ciekawej formie. Jestem na tak!