Modlitwa

(184 -luty -marzec2012)

z cyklu "Biblioteczka"

Aby życie było szczęśliwe

Joanna Krych

Każdy z nas chciałby być szczęśliwy. Poszukujemy naszego szczęścia w codziennym życiu, jako chrześcijanie bierzemy również pod uwagę sferę duchową. Szukamy odpowiedzi na pytania jak żyć, co robić, aby mijające chwile pozostawiły po sobie dobre wspomnienia. Towarzyszem w szukaniu i znajdowaniu odpowiedzi na pytanie o ludzkie szczęście i sens życia może być książka Józefa Augustyna. Publikacja ta jest zbiorem wywiadów i czatów internetowych skupionych wokół trzech kręgów tematycznych: „przyjaźń i miłość – małżeństwo i rodzina”, „życie duchowe i obecność w świecie” oraz „na jakiego księdza ludzie czekają”.

Zastosowana formuła daje możliwość zadania wielu pytań ważnych dla współczesnego człowieka i katolika. Różni autorzy pytań, zmieniające się formuły wypowiedzi jeszcze bardziej ubogacają treść książki. Znany jezuita odpowiada na pytania w sposób prosty, przejrzysty, lecz jednocześnie bardzo przemyślany, powołując się często na nauki Jana Pawła II lub świętych. Józef Augustyn stara się być blisko codziennego życia nie teoretyzując prawd wiary, lecz ukazując jak wskazania prawa Bożego realizować w codziennym życiu. Pomaga też we właściwym świetle spojrzeć na wiele problemów współczesnego człowieka, ocenić, które z nich są naprawdę istotne, a które wyolbrzymione przez powtarzane bezmyślnie slogany. Nie ucieka od pytań „trudnych” i „niewygodnych”, ale pomaga je zobaczyć w świetle nauczania Kościoła.

Myślę, że książka „Aby życie było szczęśliwe” jest cenną lekturą nie tylko dla tych, którzy zastanawiają się, jak osiągnąć w życiu szczęście zgodnie z prawem Bożym. Powinni po nią sięgnąć także ci (zapewne często młodzi) czytelnicy, dla których pewne prawdy wiary czy nauczanie Kościoła nie są zupełnie jasne, a nie chcą czy nie potrafią być im wierni „na ślepo”. Lektura publikacji Józefa Augustyna SJ jest przede wszystkim pretekstem i zachętą do własnej refleksji nad poruszanymi tematami i tego właśnie najbardziej życzę wszystkim jej czytelnikom.