Światło-Życie

(195 -wrzesień -październik2013)

z cyklu "W Sieci"

Areopag XXi

Piotr Niedzielski

Porozmawiajmy spokojnie o Kościele

www.areopagXXI.pl – miejsce rozmowy o Bogu, wierze i religii. Takim hasłem reklamuje się portal internetowy, będący właściwie platformą blogową, a o którym chcę Wam dzisiaj napisać parę słów. Szkoda, że takich miejsc – starających się budować realną jedność w Kościele – jest w polskim Internecie jak na lekarstwo.

Projekt powstał z inicjatywy Ewy Czaczkowskiej, pisarki i dziennikarki „Rzeczpospolitej”, która w swoim życiu zawodowym w sposób szczególny interesuje się Kościołem. Platforma pojawiła się w Internecie w styczniu 2011 r. i właściwie od razu stała się jednym z ważniejszych miejsc w sieci, w którym tak naprawdę każdy może porozmawiać na tematy związane z wiarą. Nie trzeba być osobą wierzącą, strona jest zaadresowana do wszystkich.

Wielkim atutem portalu jest to, że w jednym miejscu gromadzi blogi watykanistów – dziennikarzy najlepiej poinformowanych, co dzieje się za Spiżową Bramą. I tak, czytelnik ma szansę śledzić doniesienia takich żurnalistów jak Andrea Tornielli, Marco Tosatti czy Paolo Rodari. Czaczkowska zaprosiła jednak do pisania także i inne znane postaci polskiego Kościoła. Można powiedzieć: „do wyboru, do koloru” – internauci mogą zajrzeć na blogi m.in. br. Ksawerego Knotza, ks. Dariusza Kowalczyka SJ czy Aliny Petrowej-Wasilewicz.

Co warto podkreślić – wśród blogujących znajdują się także chrześcijanie innych wyznań (m.in. pastorzy z kościoła protestanckiego czy wyznawcy prawosławia), co świadczy o ekumenicznym charakterze projektu. I wreszcie kwestia moim zdaniem najważniejsza – i Ty, Czytelniku, możesz zostać blogerem na Areopagu. Twórcy portalu bardzo do tego zachęcają.

Strona Areopag21.pl to jednak nie tylko typowa blogosfera – choć internetowe notatniki przeważają, to nie brak tu także kanału telewizyjnego, oferującego przeróżne materiały filmowe. Jednym z nich są wywiady ze znanymi postaciami Kościoła, które nieraz zamieniają się w prawdziwą dyskusję na tematy związane z wiarą. Oprócz tego, można tu znaleźć recenzje ciekawych książek, m.in. tych, które warto przeczytać w trwającym Roku Wiary.

Omawiany portal zaspokoi gusta także tych najbardziej wybrednych użytkowników Internetu – blogi są logicznie i przejrzyście pogrupowane, nawigację ułatwia ponadto chmura tagów. Dużym ułatwieniem jest rozwiązanie polegające na tym, że w jednym miejscu pojawiają się najnowsze notki, a tuż obok – najnowsze komentarze.

 

Z czystym sumieniem mogę polecić Czytelnikom stronę Areopag21.pl. To miejsce, w którym toczy się niezwykle ciekawa i pasjonująca debata o wierze i Kościele. Klimat tam panujący bardzo różni się od tego, który można spotkać w tzw. mainstreamowych mediach, które o chrześcijaństwie mówią bardzo jednostronnie, z dużą dozą negatywnych emocji i niestety także z agresją.