Eucharystia

(146 -wrzesień -październik2006)

z cyklu "W Sieci"

Biblia w klockach Lego

Łukasz 'Dro77naR' Suchenek

Czy kiedykolwiek pomyśleliście, jak wyglądałyby wydarzenia opisane w Piśmie Świętym przedstawione za pomocą klocków Lego? Chciałbym zaprezentować stronę, na której można to zobaczyć. Wystarczy wpisać w przeglądarce adres http://www.thebricktestament.com/ aby wejść do tego oryginalnego świata Biblii.

Autor posługując się niemal wyłącznie postaciami i klockami Lego (komputerowo dodawane są jedynie tła i niektóre efekty specjalne) przedstawia w 224 historie, na które składa się 2658 ilustracji. Każda z nich opatrzona jest cytatem z dokładnym adresem tak, że możemy bez problem odnaleźć dany fragment w swoim egzemplarzu Pisma Świętego. Znajdziemy na stronie historie zarówno ze Starego jak i Nowego Testamentu. Przy każdej znajdują się oznaczenia określające zawartość: N - nagość, S - sceny erotyczne, V - przemoc, C - klątwy. Mogą się te oznaczenia wydawać dziwne w przypadku historyjek stworzonych z klocków lecz ich użycie jest jak najbardziej uzasadnione. Autor postarał się, aby wszystko wyglądało na tyle realistycznie, na ile jest to możliwe przy tworzeniu z Lego. Są więc obok zupełnie niewinnych obrazów zwiastowania, itp. obrazy krwawych rzezi, zbliżeń między mężczyzną i kobietą (w przypadku historii Sodomy i Gomory nawet bardziej wyuzdane), jak i szkieletów ludzkich po potopie. Na uwagę zasługuje różnorodność postaci, strojów i scenerii, w których rozgrywają się wydarzenia. Nie znajdziemy chyba dwóch historii przedstawionych za pomocą tych samych postaci.

Strona jest bardzo estetyczna i łatwa w nawigacji. Na stronie głównej mamy 10 działów prezentujących najważniejsze wydarzenia z życia Izraela, życie Jezusa a także Dzieje Apostolskie. Po wybraniu działu przechodzimy do wyboru konkretnych historii. Po historii nawigujemy za pomocą strzałek na górze strony. Po ostatnim slajdzie możemy kliknąć link do kolejnej opowieści.

Autor, mimo, że deklaruje brak przynależności do jakiegokolwiek „ziemskiego kościoła” dołożył starań, aby wiernie przedstawić historie biblijne. Warto odwiedzić  tę stronę i z Pismem Świętym w ręku pooglądać przedstawione tam historie.