Krucjata Wyzwolenia Człowieka

(185 -kwiecień2012)

z cyklu "Biblioteczka"

Ciało świątynią piękna

Joanna Krych

W poszukiwaniu świętości skupiamy się na duchowej sferze naszej ludzkiej istoty. Mnożymy praktyki duchowe, rozważamy, co jeszcze moglibyśmy zrobić, by nasze serce pałało Bożą miłością. Bardzo często jednak zapominamy, że człowiek jest jednością cielesno-psychiczno-duchową i każda z tych sfer potrzebuje odpowiedniego docenienia. 

Jo Croissant, współzałożycielka Wspólnoty Błogosławieństw także odkryła tę pułapkę niepełnego dążenia do świętości. Wśród wielu pozycji omawiających drogi rozwoju duchowego i wielu naprawdę dobrych książek wyjaśniających psychiczną, psychologiczną stronę człowieka, potrzebna jest także książka do-ceniająca wartość ludzkiego ciała w sposób jak najbardziej chrześcijański.

„Ciało świątynią piękna” jest niezwykłą lekturą dlatego, że autorka nie skupiła się w niej na opisaniu i wytłumaczeniu konieczności dbania o ludzkie ciało jako Boży dar i mieszkanie duszy. W swoich rozważaniach poszła o wiele dalej ukazując głębię chrześcijańskiej godności ciała. Jest ono nie tylko mieszkaniem rzeczywistości wyższych, szlachetniejszych od niego (duszy i ducha), lecz jest niezwykłym miejscem spotkania człowieka z Bogiem. Jo Croissant uczy nas spojrzenia na ludzkie ciało jak na świątynię Boga i wskazuje nam, jak powinniśmy je traktować. Porównując ludzkie ciało do Świątyni Jerozolimskiej autorka pokazuje nam drogę od powierzchownej dbałości o zdrowie ciała, do odkrywania jego godności jako miejsca osobistego, niezwykłego spotkana z Bogiem, które może nastąpić tylko w głębi naszego jestestwa. Pomaga nam odkryć drogę do Miejsca Najświętszego w nas samych, byśmy tam mogli jeszcze pełniej spotkać się z Bogiem.

„Ciało świątynią piękna” nie jest pozycją tylko dla kobiet, które często we współczesnym świecie nie potrafią odnaleźć właściwego stosunku do własnego ciała. To lektura dla wszystkich tych, którzy chcą poznać i zrozumieć, co to znaczy, że nasze ciało jest Świątynią Ducha Świętego. To fascynująca podróż do jeszcze głębszego i bliższego spotkania z Bogiem poprzez mało doceniany Boży dar – cudownie stworzone ludzkie ciało.