Być mężczyzną

(231 -marzec -kwiecień2020)

z cyklu "W Sieci"

College online

Maksymilian Kuźmicz

Wiedza to wielka wartość, na której opiera się nowoczesna gospodarka. W ujęciu chrześcijańskim jest ona także jednym z narzędzi poznawania i uwielbiania Boga. Niestety, nie każdy może pozwolić sobie na przywilej studiowania. A co gdyby była uczelnia, oferująca darmowe wykłady online, z możliwością zdania egzaminu i uzyskania certyfikatu? W dodatku po polsku i za darmo? Takim projektem jest Copernicus College (copernicuscollege.pl).

Platforma do studiowania online powstała dzięki inicjatywie i fundacji ks. Michała Hellera, wybitnego filozofa przyrody, specjalizującego się w kosmologii (dział filozofii zajmujący się pytaniami o powstanie wszechświata i rządzące nim prawa). na cel ten przeznaczył on środki uzyskane w ramach nagrody Templetona. 

College oferuje kursy i wykłady z różnych dziedzin, od historii i teologii aż po nauki ścisłe. Prowadzone są one w sposób mający na celu ułatwienie zrozumienia świata, wejście w głąb rzeczywistości i przybliżenie wyników badań współczesnej nauki. Prowadzone są one przez wysokiej klasy specjalistów, którzy jednak posługują się językiem dość prostym i umożliwiającym zrozumienie przekazywanych treści. Pozwala to lepiej pojąć mechanizmy ewolucji, naszą współczesną wiedzę o budowie materii (znamy kilka „warstw głębszych” niż atomy czy cząstki jądrowe…), ale też nauczyć się podstaw analizy matematycznej, mechanizmów stojących za stwardzieniem rozsianym ci uzyskać narzędzia do weryfikacji teorii teologicznych, tak własnych, jak zasłyszanych na kazaniu czy przeczytanych w Internecie. 

Jednym z mniej lubianych elementów szkoły czy studiów są sprawdziany wiedzy. W Copernicus College nie są one obowiązkowe, ale pozwalają uporządkować i sprawdzić swoją wiedzę. Dzięki nim możemy upewnić się, czy dobrze zrozumieliśmy dane treści, skorygować swoje rozumowanie albo, jeśli nadal nie widzimy, czemu nasza odpowiedź jest błędna, ukierunkować dalsze poszukiwania.

Copernicus College to pierwsza darmowa uczelnia wirtualna w Polsce. Umożliwia jednak zdobycie wiedzy jak najbardziej realnej. Jej certyfikaty nie są równoważne z dyplomami ukończenia studiów, „nic nie dają”. Dzięki temu College realizuje ideał poznania dla samego poznania, wychodząc naprzeciw naszej potrzebie rozumienia. I tylko tyle. Albo aż tyle…