ks. Wojciech Danielski

(189 -listopad -grudzień2012)

z cyklu "W Sieci"

Creocode

Piotr Niedzielski

W tym numerze chciałbym zachęcić czytelników „Wieczernika” do zajrzenia na stronę internetową o adresie: www.creocode.com. Gdy natrafiłem na tę witrynę po raz pierwszy, byłem bardzo pozytywnie zaskoczony i od początku wiedziałem, że muszę o niej opowiedzieć innym. Dlaczego?

 

Strona ta oferuje bowiem wszystkim chętnym… katolickie aplikacje na telefony komórkowe, smartfony, i-phony, i-pady czy urządzenia typu Android. Tak, to nie żart – na portalu można znaleźć wiele materiałów, przydatnych wszystkim osobom wierzącym, żyjącym w XXI w. i używającymi nowych technologii (a zatem tak naprawdę nam wszystkim!).

 

I tak, wprost ze strony, na swoje urządzenie przenośne, można pobrać sobie: czytania mszalne na cały rok (sigla), przeróżne litanie, różaniec, modlitwy po łacinie a nawet mały modlitewnik, zawierający podstawowe modlitwy w różnych potrzebach. Użytkownik telefonu będzie miał także stały dostęp do podstawowych treści z Katechizmu Kościoła Katolickiego. Czy nie jest to dobre rozwiązane na rozpoczęty w październiku Rok Wiary? Muszę się przyznać, że używałem już wielokrotnie z pobranych z tej strony aplikacji. Było tak np. podczas nabożeństw majowych i czerwcowych (choć niekiedy budziłem zdziwienie uczestników modlitw;)).

 

Co więcej, portal oferuje modlitwy w różnych językach – na chwilę obecną są to: jęz. włoski, jęz. hiszpański, jęz. portugalski, jęz. francuski, jęz. angielski, jęz. niemiecki i oczywiście jęz. polski. W dzisiejszych czasach, gdy podróżowanie do innych krajów staje się coraz powszechniejsze, rozwiązanie to wydaje się być wprost idealne – gdy jesteśmy w podróży i chcemy uczestniczyć w liturgii w obcym języku, zawsze możemy wyjąć komórkę lub inne urządzenie mobilne i modlić się wraz z innymi uczestnikami nabożeństwa. A jeśli ktoś uważa, że nie poradzi sobie z tłumaczeniem modlitw na język polski, może wejść na stronie w zakładkę: Przetłumacz.

 

Stronę stworzył Polak, Artur Polit, w 2007 r. Od 2010 r. pomaga mu Joao Arcanjo. Autorzy zachęcają do współtworzenia serwisu (można wprowadzać nowe modlitwy!) i polecania go innym. Chętni mogą także nabyć koszulki z logo serwisu – jest nim krzyż wpisany w klawiaturę telefonu komórkowego. Aplikacje można także nabyć za pośrednictwem sklepu App Store. Użytkownicy Androida, mogą ponadto ściągnąć aplikacje poprzez serwis Google Play.

 

Myślę, że podobnych stron w Internecie jest więcej. Ja zwracam uwagę czytelników na Creocode.com, ale zachęcam także do prowadzenia poszukiwań na własną rękę. W sieci można np. znaleźć Biblię na komórki – wystarczy wpisać w wyszukiwarkę hasło o takiej treści. Czytanie Pisma Świętego w porannym czy popołudniowym korku w metrze czy autobusie może być dobrym sposobem na stały kontakt ze Słowem Bożym!