Radość Ewangelii

(200 -czerwiec -sierpień2014)

z cyklu "Z Kopiej Górki"

Diakonia Muzyczna

Agnieszka Molus

„Bądźcie wdzięczni! Słowo Chrystusa niech w was przebywa z [całym swym] bogactwem: z wszelką mądrością nauczajcie i napominajcie samych siebie przez psalmy, hymny, pieśni pełne ducha, pod wpływem łaski śpiewając Bogu w waszych sercach.” (Kol 3, 15b-16)

 

W dniach 14-16 marca 2014r., ponad dwudziestoosobową grupą, przeżywaliśmy po raz pierwszy na Kopiej Górce, Oazę Jedności Diakonii Muzycznej. Zorganizował to spotkanie Marcin Łęczycki, odpowiedzialny za Centralną Diakonię Muzyczną, a przyjęła nas gościnnie i serdecznie Diakonia Centrum Ruchu. Przybyliśmy z różnych stron Polski; w naszym gronie były małżeństwa z Domowego Kościoła, studenci oraz osoby dorosłe. Przez piątek i sobotę uczestniczył w spotkaniu ks. Kamil Prus z diecezji warszawsko-praskiej.

W tym czasie skupiliśmy się na słowach adhortacji papieża Franciszka „Evangelii Gaudium”, próbowaliśmy odnaleźć w niej wezwanie dla posługi diakonii muzycznej. Zadanie było o tyle trudne, gdyż słowa mówiące wprost o śpiewie, śpiewie liturgicznym zwłaszcza, nie pojawiają się w tym dokumencie. Jednak odkryliśmy główne wezwanie dla nas – RADOŚĆ. By podjąć jakąkolwiek posługę musimy uwierzyć i zaakceptować fakt, że Bóg nas kocha mimo naszych słabości i grzechów. Podejmowanie posług nie powinno wynikać z samego poczucia obowiązku, lecz z pragnienia służby, które powinno wynikać z odnowionej relacji z Jezusem. Nasze działania muszą być przepełnione Duchem Świętym. To jedna z rzeczy, którą odkryliśmy w czasie tych krótkich rekolekcji. 

W napiętym harmonogramie znaleźliśmy czas, przede wszystkim na osobiste spotkania z Jezusem w Eucharystii, Liturgii Godzin i Namiocie Spotkania. Aby jeszcze piękniej przeżyć te spotkania poświęciliśmy się intensywnym ćwiczeniom śpiewu w czasie warsztatu śpiewu liturgicznego. W sobotę wieczorem zebraliśmy się, by wspólnie omówić działania Centralnej Diakonii Muzycznej, które, między innymi, mogą pomóc animatorom muzycznym w przygotowaniu się do rekolekcji wakacyjnych. 

W ciągu tych kilkudziesięciu godzin stworzyliśmy wspólnotę ludzi, których pragnieniem jest służba Bogu i Kościołowi poprzez muzykę i śpiew. Rekolekcje pokazały nam, że nie jest to zadanie tylko dla młodych, ale że ta posługa jest dla wszystkich. Diakonia muzyczna jest i dla młodzieży, i dla osób dorosłych; tych którzy szukają swojej drogi i tych, którzy odnaleźli swoje miejsce w świecie, Kościele i Ruchu Światło-Życie. Wielu z nas wybierze się ponownie na Kopią Górkę do posługi podczas Centralnej Oazy Matki w dniach 6-9.06.2014 r., gdzie będzie miało miejsce główne dziękczynienie Ruchu Światło-Życie za kanonizację bł. Jana Pawła II.

Niech Pan Bóg będzie uwielbiony w tym czasie, w tej posłudze, którą odkrywamy na nowo każdego dnia.