Prawdy wiary

(156 -luty -marzec2008)

z cyklu "Rozmowy na Forum"

Dlaczego wierzę

Dlaczego wierzycie w Boga? Jakie macie podstawy, że On istnieje? I gdzie jest? Proszę o konkretne posty, bardzo mi na tym zależy...

malaczarna99

Wierzę, bo chcę - wiedząc, że nie ma żadnych dowodów (na tym polega wiara) - potrzebuję Jego miłości, bo wtedy zyskuję stabilność (niezależnie od tego, co zrobię, czy zrobią inni - On mnie kocha).

Musiałbym chyba książkę napisać, ile On dla mnie zrobił - przepraszam, ale nie zmieszczę tego w jednym poście.

McGregor

Nie ma takiego obiektywnego dowodu, którego nie można by zbić, a który dowodziłby istnienia Boga. Ja wierzę, bo doświadczyłem Boga w sercu :).

Bartek_O

Dla niektórych wiara w Boga (tutaj rozumianego jako osobowy byt z określonymi cechami) jest po prostu przyjemna. Łatwiej jest im myśleć, że mimo wszystko istnieje ktoś, kto ma kontrolę nad światem, który ich otacza. Albo że bez istnienia Boga ich istnienie byłoby absurdalne. Ktoś też kiedyś mi powiedział: „wierzę w Boga, bo przynosi on spokój mojej duszy”.

xardas

Do mnie jednak, bardziej od samych dowodów, przemawia Jego obecność ujawniająca się w wielu, wielu momentach mojego życia :) Nikt mnie nie zmusił do wiary. Wierzę, bo chcę wierzyć...

Nastusia

Dowód na istnienie Boga jest sprzeczny z samą istotą wiary, Nastusia. Dowód powoduje powstanie kolejnej cegiełki w murze zwanym „wiedzą”, a, praktycznie rzecz biorąc, gdzie mamy wiedzę, nie potrzebujemy już wiary.

mess

Byli mądrzy ludzie, dziś uważani za świętych, którzy dowody na istnienie Boga przedstawiali. Ale one nie budują wiedzy, lecz pomagają właśnie uwierzyć. Bo Boga nie można zbadać jak jakiegoś zjawiska i opisać w mądrej książce, można Go tylko poznać przez doświadczenie wiary. Wszystkie tzw. dowody na istnienie Boga mają to do siebie, że można je przyjąć, albo odrzucić. Tak jak każdą inną tezę czy twierdzenie. Nie są materialne. A przecież nawet cudowne uzdrowienia, moim zdaniem bardzo silny „dowód”, nie wszyscy przyjmują i nie od razu wierzą.

No właśnie... Boga można poznać tylko sercem, choć droga wiedzie nieraz przez umysł, jak choćby w przypadku św. Edyty Stein. Ja wierzę, bo to mi daje siły do zmierzenia się z życiem, ze światem. Przede wszystkim wiara daje mi spokój i jak już wspomniano wyżej, poczucie stabilizacji. A kiedy uwierzysz i pokochasz Boga, nie pytasz już siebie, dlaczego wierzysz...

katyusha

Św. Paweł pisze, że jeśli nie ma zmartwychwstania, to daremna jest nasza wiara - on uznaje taką sytuację za możliwą, w końcu nie jest pewien, nie ma ostatecznych dowodów, czy też nawet ma wątpliwości. Jednocześnie Apostoł wierzy w przekazywaną przez siebie Dobrą Nowinę...

Ja wierzę, bo uważam że warto postawić na Jezusa, a we wzrastaniu w wierze konieczna jest modlitwa... (to taka podpowiedź :) )

Qwas

Czym jest wiara?

Hbr 11,1: Wiara zaś jest poręką tych dóbr, których się spodziewamy, dowodem tych rzeczywistości, których nie widzimy.

Skąd się bierze wiara?

Rz 10,17: Przeto wiara rodzi się z tego, co się słyszy, tym zaś, co się słyszy, jest słowo Chrystusa.

Dlaczego trwamy w wierze?

Ef 1,19: i czym przemożny ogrom Jego mocy względem nas, wierzących - na podstawie działania Jego potęgi i siły.

Dlaczego wierzę w Boga? Gdyż Bóg najpierw tę wiarę zrodził we mnie poprzez Jego Słowo i następnie swoją mocą udziela mi łaski, abym wierzył dzień za dniem. Żadna w tym zasługa człowieka, a cała wdzięczność Wszechmogącemu Bogu za to, że tej wiary nam udziela.

mnich_83

Wierzę, bo Go spotkałem.

kamilmrowkazag

Więc dlaczego np. ja Go nie spotkałam? Gdzie mogę Go spotkać? Gdzie On jest? I czy jest? ;(

malaczarna99

Dlaczego - obawiam się, że trudno, nie sposób odpowiedzieć. Zwłaszcza tak anonimowo w internecie.
A może... spotkałaś, ale nie zauważyłaś, nie rozpoznałaś...
A może... szukałaś nie tam gdzie trzeba?
A może... masz jakiś ustalony obraz Boga, który nie jest prawdziwy i na dodatek nie pozwala Ci Go rozpoznać?
A może... wszystko jeszcze przed Tobą?
A może...
Odwagi i cierpliwości w szukaniu i proszeniu „daj się rozpoznać”...

Agaja

Dodam tylko, że może warto te pytania zadać też Jemu.

Christina

Zgadzam się z Christiną i Agają. Aby Go spotkać, trzeba też Go o to poprosić (popatrz J 6,44 i 1 Kor 12,3). Myślę, że w poszukiwaniu Boga wiele może zdziałać modlitwa: nie bój się poprosić kogoś o modlitwę za siebie!

Ciężko jest uwierzyć, ale wiara wcale nie jest czymś łatwym: popatrzmy choćby na to, jak Pan Jezus ją cenił u spotykanych osób...

katyusha

Mojżesz spotkał Boga, gdy miał 80 lat i wtedy stał się Jego przyjacielem. Jeszcze trochę przed nami. Cierpliwości.

McGregor

Dlaczego wierzę w Boga? Ponieważ czuję, że jest ktoś ponad tym wszystkim ludzkim. Jest to Miłość niepojęta. Bóg nieujarzmiony, w sprawiedliwości swojej niepojęty. Jest Prawdą, Drogą i Życiem. W lekkim powiewie przychodzi do nas. On po prostu Jest.

Nawet wtedy kiedy mnie ten cały świat wkurza, albo ja sam. Nawet kiedy mi ciśnienie skacze, kiedy słyszę niektórych katolików powołujących się na Boga... wierzę.

A co by było, gdybym jednak przestał wierzyć? Stałbym się ateistą, który i tak swój fundament budowałby na Biblii. Zbyt wiele piękna poznałem z tych słów, bym mógł o nich zapomnieć.

pablito

Wierzę w Boga, bo Bóg to szczęście. Bo każdy nowy dzień to dar. Bo wokół nas jest tyle pięknych rzeczy, w których WIDAĆ Boga. Bo czuję jego oddech. Bo już wiele razy uświadomił mi, że... jest.

Zuzik

Ja mogę powiedzieć, że poznałem Jego działanie, doświadczyłem Boga w swoim sercu - niemal namacalnie czułem Go.

Bartek_O