Dar Ruchu Światło-Życie

(198 -luty -marzec2014)

z cyklu "W Sieci"

dlaDucha.pl

Piotr Niedzielski

Pod koniec roku 2013 media podały informację, że Polacy coraz chętniej kupują smartfony i tablety. Urządzenia te pozwalają nie tylko na szybką komunikację z innymi, ale służą także m.in. do słuchania plików audio, oglądania filmów i czytania tzw. e-booków. Polscy katolicy również korzystają z najnowszych technologii.

Między innymi nich - do ludzi Kościoła - skierowana jest oferta internetowej księgarni www.DlaDucha.pl . Reklamuje się ona jako miejsce, gdzie można nabyć katolickie ebooki i audiobooki. Oferta księgarni została podzielona na następujące kategorie: Biblia i biblistyka, rozwój duchowy, rozwój osobisty, dobra rozrywka, dla dzieci. Klikając na poszczególne kategorie, internauci mogą znaleźć bardziej szczegółowe działy tematyczne. W ten oto sposób można zobaczyć pełną ofertę księgarni „Dla Ducha”. Duży plus należy się autorom witryny za to, że odwiedzający stronę mogą wyszukiwać interesujące ich pozycje według nazwisk autorów lub nazw wydawców. Podobną rolę spełnia wyszukiwarka na górze strony głównej.

Portal wychodzi także naprzeciw łowcom książkowych (czy raczej:  e-bookowych) nowości. U dołu strony można znaleźć zestaw polecanych przez twórców nowo wydanych e-booków i audiobooków. Jednak może być i tak, że internauta wchodząc na stronę księgarni nie wie, co warto zakupić. Twórcy strony i o nim pomyśleli, tworząc dział: Polecane przez użytkowników. Podobną rolę spełnia lista bestsellerów, znajdująca się na stronie głównej, po prawej jej stronie. Jak w każdej dobrej księgarni, także i tutaj znajdziemy promocje i upusty. 

Jeśli chodzi o format plików z elektronicznymi książkami, to są to standardowe i obsługiwane przez większość urządzeń mobilnych pliki MOB i ePUB, a w przypadku audiobooków – pliki MP3. Nie powinni się także obawiać internauci mniej zamożni – ceny książek są bardzo różne, można kupić ciekawą pozycję już poniżej 10 zł, a jest także specjalny dział z darmowymi e-bookami. 

Wydaje mi się, że warto podkreślić także fakt, iż księgarnia nie proponuje jedynie książek o duchowości (choć te stanowią większość). Na przykład, na przełomie roku, na stronie można kupić e-booki: „Byłem człowiekiem Arafata” czy  „Orlęta lwowskie”. W księgarni istnieje m.in. cały dział z literaturą faktu, czy też literaturą piękną. Nie brakuje także biografii.

Nie da się w tak krótkim tekście zawrzeć wszystkich informacji np. dotyczących oferty omawianej księgarni. Zachęcam Czytelników (i Internautów) do samodzielnych poszukiwań. Warto poszperać w zasobach DlaDucha.pl – jestem przekonany, że każdy znajdzie coś dla siebie.