Miłosierni jak Ojciec

(211 -lipiec -sierpień2016)

z cyklu "Na płytach"

Do domu

mp

TGD (Trzecia Godzina Dnia) to jeden z najbardziej znanych i najdłużej działających zespołów w Polsce wykonujących muzykę z chrześcijańskim przesłaniem.

W roku 1982 w wyniku połączenia kilku kościelnych grup wokalnych powstał niemal stuosobowy ogólnopolski chór młodzieżowy. Ekspresja chóru, towarzyszące mu instrumentarium i charakter wykonywanych utworów były w tamtych czasach czymś nowym, wręcz kontrowersyjnym, przełamującym polskie stereotypy dotyczące muzyki chrześcijańskiej.

Przez lata zmieniał się skład i formuła zespołu, przez szeregi chóru przewinęło się prawie pół tysiąca osób. Formacja zyskała wielkie grono słuchaczy i niemało naśladowców.

Twórczość TGD zaliczana jest do nurtu pop-gospel. Nie jest jednak próbą kopiowania muzyki afroamerykańskiej ale wynikiem łączenia różnych inspiracji i poszukiwania własnego stylu. Dzisiejsze brzmienie grupy tworzy kilkunastoosobowy chór, zespół instrumentalny i grono solistów. Repertuar zespołu opiera się na kompozycjach dyrygenta – Piotra Nazaruka.

TGD to nie tylko zespół muzyczny ale też wspólnota, dosyć wyjątkowa, ponieważ tworzą ją ludzie reprezentujący różne wyznania chrześcijańskie. Koncerty grupy są nie tyle formą prezentacji artystycznej co „ubraną w dźwięki” modlitwą. Jak wiadomo Gospel to nie tylko gatunek muzyczny ale przede wszystkim Ewangelia czyli Dobra Nowina o Jezusie.

Wymowna okładka najnowszej płyty „Wracam do domu” zdradza, że zawartość pudełka może stać się drogowskazem dla wszystkich, którzy szukają drogi – drogi powrotnej, drogi do kojącego celu, drogi nadającej życiu sens.

Utwory z płyty to odpowiedzi na wiele pytań czy wątpliwości towarzyszących ludziom na różnych etapach życia. Całość dopełniają współgrające z tekstem aranżacje – efekt prac Piotra Nazaruka i Pawła „Bzima” Zareckiego. Estetyka popowego chóru wzbogacona jest z jednej strony o rockowe sznyty, z drugiej – np. o hiphopowy wokal Płyta łączy więc stonowane, pastelowe psalmy XXI wieku z mocnymi, energetycznymi, niekiedy tanecznymi klimatami.

 

W edycji specjalnej dodatkowo znajdują się trzy utwory, dwa w języku angielskim oraz „Holy Holy Holy” w języku angielskim, francuskim, rosyjskim i hiszpańskim, stworzone z myślą o Światowych Dniach Młodzieży.