Świeccy w Kościele

(228 -wrzesień -październik2019)

z cyklu "W Sieci"

Dominikanie

Maksymilian Kuźmicz

Prowadzenie strony internetowej jest dziś standardem także w przypadku zakonów. Jednakże czymś zupełnie innym jest stworzenie portalu, na którym poza informacjami o zgromadzeniu, jego charyzmacie, historii i aktualnościach znajdziemy wiele innych, interesujących treści. Zapewne większość z nas zna powstały pod auspicjami jezuitów deon.pl. Dużo mniej znany, a mogący być źródłem interesujących materiałów, jest portal dominikanie.pl, prowadzony przez Zakon Kaznodziejów.

Na wstępie należy zaznaczyć, że portal dominikanów zasadniczo różni się profilem od deonu. Nie znajdziemy tam najnowszych wiadomości ze świata czy z „kościelnego podwórka”. Stanowi to jednak zaletę portalu braci kaznodziejów – nie on jest kolejnym miejscem zalewającym nas newsami, Jednocześnie jednak stronę cechuje bardzo nowoczesny design, kojarzący się z portalami lifestylowymi. 

Skojarzenie to nie jest bezzasadne. Mocną stroną portalu dominikanie.pl są bowiem tworzący go ludzie, ich różnorodność i wyrazistość. Dzięki temu łatwiej znaleźć autora poruszającego interesujące nas tematy i posługującego się językiem, który z łatwością do nas trafia. Oprócz wielu różniących się od siebie dominikanów na portalu znajdziemy treści przygotowane przez małżeństwa i świeckich chrześcijan. Możemy przeczytać ich teksty albo obejrzeć filmiki, których na dominikanie.pl jest bardzo wiele.

Znajdujące się na górze strony menu odsyła nas do ostatnio dodanych materiałów, rozwija listę działów strony (np. „Biblia”, „teologia”, „rodzina”) lub autorów. Znajdziemy tam także link do strony poświęconej zakonowi. Przewijając stronę natchniemy się na materiały pogrupowane w kategorie, takie jak „najnowsze”, „komentarze do czytań”, „sztuka” czy „rekolekcje”, a także do popularnego „dziecka” o. Adama Szustaka, czyli strony „langusta na palmie”. 

Spośród bogactwa treści chciałbym zwrócić uwagę na dwie kategorie, związane ze Słowem Bożym. Pierwsza z nich to komentarze do czytań. Dominikanie.pl dają nam możliwość wysłuchania każdego dnia dwóch różnych komentarzy, odmiennych w stylu. Możemy wybrać ten, który pasuje nam bardziej, a przy większej ilości wolnego czasu posłuchać obu, odkrywając jak wielowymiarowe są teksty czytań. Druga interesująca kategoria to „Biblia”. Zawiera w sobie liczne serie rozważań i analiz, podejmując tak nieoczywiste tematy jak przybliżenie biblijnych roślin i ich znaczeń czy drugoplanowe postaci biblijnych historii.

Portal dominikanie.pl nie jest i nie próbuje być portalem oferującym katolikom „kościelny przekaz dnia”. Nie mówi jak oceniać to, co się dzieje, ani nawet co się dzieje. Zamiast tego oferuje materiały pomagające w refleksji nad Słowem Bożym, sztuką czy relacjami. Tym bardziej warto tam zajrzeć.