Miłość, seksualność

(183 -styczeń2012)

z cyklu "Na płytach"

Jednego serca, jednego Ducha

Krzysztof Jankowiak

Co roku w Rzeszowie po południu w Boże Ciało jest wielki koncert uwielbienia. Jego twórcą i głównym animatorem jest Jan Budziaszek, perkusista zespołu Skaldowie, od dawna związany z Odnową w Duchu Świętym, autor pięciotomowego już „Dzienniczka perkusisty”. 

W kolejnych tomach „Dzienniczka” można przeczytać najpierw o tym, jak powstawała idea koncertów, a potem już o konkretnych koncertach, wszystkich perypetiach związanych z ich organizowaniem i przebiegiem. A nie rozpieszcza wykonawców choćby pogoda – ileś lat z rzędu towarzyszyła muzykom wielka ulewa. Ale koncerty się odbywają, uczestniczą w nich wieloty-sięczne tłumy, duch jest wielki.

O ile w „Dzienniczku perkusisty” możemy poczytać o tym, co dzieje się przed koncertem, o tyle samych koncertów możemy posłuchać na płytach wydawanych przez wydawnictwo „Paganini”. Płyt jest już w sumie dziewięć – stanowią zapis koncertów począwszy od 2003 r. Wszystkie płyty wydane są w wersjach CD i DVD.

Najnowsza płyta – z koncertu, który odbył się w 2011 r. – ukazała się jesienią. Możemy choć w części uczestniczyć w przeżyciach niezwykłego wieczoru uwielbienia. 

Same śpiewy są bardzo różnorodne. Znajdziemy na płycie hymny i pieśni liturgiczne (np. „Ciebie całą duszą pragnę”, „Sławcie usta Ciało Pana”), typowe śpiewy uwielbieniowe (np. „Jezus zwyciężył”. „Chrystus Pan, Boży Syn”), pieśń neokatechumenalną  i wielbiące pieśni żydowskie („Hava nagila”, „Śpiewa Izrael”). Wszystko wykonane z wielką mocą, widać że wykonawcy naprawdę żyją treściami, które śpiewają i widać, że potrafią porwać za sobą tłum. Najważniejszy jest Duch, który unosi się nad tym wszystkim.