Oaza III stopnia

(157 -kwiecień2008)

z cyklu "Biblioteczka"

Katyń

Krzysztof Ławniczak

Sądziłem, że po obejrzeniu filmu „Katyń” Andrzeja Wajdy moje wyobrażenia na temat tragedii katyńskiej zostały dopełnione. Jednak książka pod tym samym tytułem Allena Paula przerosła moje wyobrażenia. Autor (Amerykanin) w obiektywny i szczegółowy sposób przedstawia genezę, samą zbrodnię i jej następstwa. W swoich rozważaniach sięga do historii Polski z XVI wieku, pokazując koleje losu polskiego narodu. Treść historyczna przeplatana jest autentycznymi historiami trzech polskich rodzin, których ojcowie zginęli w Katyniu. Na tle wielkiej historii pokazane jest ich codzienne życie począwszy od okresu międzywojennego, zawieruchę wojenną (okupacja niemiecka, sowiecka, deportacja, emigracja) skończywszy na latach powojennych.

Pojawia się także postać ks. Peszkowskiego zmarłego w zeszłym roku kapelana „Rodzin Katyńskich”. Ukazane jest  świadectwo wiary w ekstremalnych warunkach np. zakazane praktyki religijne (Eucharystia, spowiedź) w sowieckich obozach jenieckich dla polskich oficerów, modlitwa przed ikoną Matki Bożej ukrytą za portretem Lenina na zsyłce w dalekim Kazachstanie.

Autor ukazuje, że nasz polski patos, honor i miłość do ojczyzny nie są pojęciami abstrakcyjnymi, wydumanymi. To narody, między którymi się „ścieraliśmy”, położenie geograficzne i dzieje historii stworzyły nasz patriotyzm.

Książkę warto polecić także tym, którzy mają dość mgliste pojęcie o historii naszego kraju, gdyż pisana jest nie tylko do Polaków, więc fakty przedstawione są w sposób prosty i obrazowy.

Kwietniowe daty związane ze zbrodnią katyńską

3 kwietnia 1940 - pierwsza grupa 62 polskich oficerów z Kozielska wywieziona do Lasu Katyńskiego
13 kwietnia 1943 - Niemcy ogłaszają odkrycie masowych grobów w Katyniu
13 kwietnia 1990 - prezydent ZSRR Michaił Gorbaczow przyznaje, że odpowiedzialność za wymordowanie polskich oficerów ponosi strona rosyjska