Sakramenty

(196 -listopad -grudzień2013)

z cyklu "W Sieci"

Kazania

Piotr Niedzielski

Chciałbym zachęcić do zajrzenia na dwie witryny, które mają ze sobą wiele wspólnego. Obie są bowiem miejscem, w którym można znaleźć zbiór kazań. Są one autorstwa dwóch znanych kapłanów – ks. bp Grzegorza Rysia i ks. Piotra Pawlukiewicza.

Na stronie www.biskup-rys.pl można znaleźć przemówienia pierwszego z nich. Są one pogrupowane chronologicznie. Można odsłuchać homilii, które krakowski hierarcha wygłosił przy różnych okazjach, np. podczas pieszej pielgrzymki krakowskiej czy rekolekcji, prowadzonych przez bp Grzegorza w całej Polsce.

Kazania ks. bp Rysia zebrane w jednym miejscu są idealnym rozwiązaniem dla tych, którzy cenią sobie jego homiletykę: zarówno formę, jak i treść głoszonych przez niego nauk. A że krakowski biskup pomocniczy ma w polskim Kościele coraz większą rzeszę zwolenników i fanów (oczywiście z zachowaniem zdrowych proporcji), to można być pewnym, że chętnych do odwiedzenia strony nie zabraknie. Wydaje się, że można ją polecić także tym, którzy pragną się zaangażować lub już są zaangażowani w dzieło nowej ewangelizacji. Biskup Ryś jest jedną z tych osób, które w tym temacie czują się bardzo dobrze i mają naprawdę dużo do powiedzenia.

Dużą zaletą jest fakt, że na stronie poświęconej kapłanowi znajduje się także wiele informacji na jego temat, m.in. biograficznych. Chętni mogą ponadto obejrzeć galerię zdjęć, zobaczyć pozycje wydawnicze autorstwa księdza biskupa i przeczytać jego artykuły, publikowane w prasie katolickiej.

Druga z prezentowanych stron, www.kazaniaksiedzapiotra.pl, jest zbiorem kazań i homilii ks. Piotra Pawlukiewicza, znanego i wziętego duszpasterza i rekolekcjonisty z Warszawy. Jest ona jednak przygotowana gorzej pod względem graficznym. Stanowi ona tak naprawdę blog, w którym kolejne notki to po prostu nagrania nauk ks. Piotra. Myślę jednak, że fanów tego charyzmatycznego kapłana strona graficzna nie będzie razić, gdyż dostaną oni na stronie to, czego tak naprawdę szukają i potrzebują, czyli duchowe umocnienie.

 

Minus stanowi fakt, że witryna zbiera właściwie tylko homilie wygłoszone przez ks. Piotra w kościele św. Anny w Warszawie. Za to jest ich dużo – bo już ponad 150, co oznacza ok. 100 godzin słuchania, a poza tym zachęceni sposobem głoszenia kazań przez ks. Pawlukiewicza mogą sięgnąć do linków, które skierują ich na inne strony dotyczące tego kapłana.