Krucjata Wyzwolenia Człowieka

(185 -kwiecień2012)

z cyklu "W Sieci"

L’Osservatore Romano

Wojtek

Niekiedy ciężko być na bieżąco z życiem Kościoła. Naprzeciw takim potrzebom wychodzi między innymi prasa chrześcijańska, w szczególności tygodniki i dzienniki oraz chrześcijańskie portale internetowe. Połączeniem jednego i drugiego są portale czasopism.

Najsłynniejszym chrześcijańskim dziennikiem jest z całą pewnością papieskie „L’Osservatore Romano”. Gazeta założona w 1861 przez dziadka Piusa XII Marcantonio Pacellego jest skierowana przede wszystkim do duchowieństwa i świeckich głęboko zaangażowanych w życie Kościoła. Ma kilka wersji językowych, ukazujących się w różnym rytmie w tym polską wychodzącą jako miesięcznik. 

Od niedawna na portalu www.osservatoreromano.va można znaleźć nie tylko artykuły z włoskiego wydania dziennika, ale i teksty w języku polskim. Co więcej, ukazują się one z dużo większą częstotliwością niż raz na miesiąc. Wprawdzie z oryginału nie są tłumaczone wszystkie publikacje, lecz tylko niektóre, jednak już dzięki temu możemy być na bieżąco z najnowszymi wydarzeniami z życia Kościoła. 

Sama strona internetowa jest zbudowana bardzo prosto. Dostępne jest kilka języków artykułów, z czego w każdym przetłumaczone są z włoskiego tylko wybrane pozycje. Teksty pogrupowane są w kilku podstawowych kategoriach takich jak: Watykan, świat, kultura, religia etc.. Ujednolicona i skromna szata graficzna w barwach Watykanu ułatwia przeglądanie pozycji. Ponadto dostępna jest także wyszukiwarka artykułów. Strona niestety jest nie do końca przetłumaczona i oferta prenumeraty, czy pojedyncze instrukcje pozostają w języku angielskim. Całość jednak kształtuje się bardzo prosto i przejrzyście.

Nie bez przyczyny mottem dziennika jest „Unicuique suum – Non praevalebunt”. Lektura tekstów watykańskiego dziennika jest rozwijająca zarówno intelektualnie jak i duchowo. Warto być na bieżąco z tym co dzieje się w Kościele.