Radość Ewangelii

(200 -czerwiec -sierpień2014)

z cyklu "W Sieci"

Małopolska

Piotr Niedzielski

O tym, że Kraków jest duchową stolicą Polski (niczego nie ujmując Jasnej Górze!), wie wielu polskich katolików. Podobnie jest zresztą nie tylko z grodem Kraka, ale także z całym regionem leżącym na południu naszego kraju - Małopolską. Myślę, że powody takiego stanu rzeczy są dla wszystkich oczywiste. Duchowych „atrakcji” jest w tym regionie tak wiele, że z czasem można się wśród nich zagubić. Dużą pomocą jest tu serwis internetowy: www.visitmalopolska/sacrum.

Jest to strona stworzona z myślą o tych wszystkich, którzy uprawiają ten szczególny rodzaj turystyki, którą można określić mianem: religijna. Projekt powstał z inicjatywy krakowskich samorządowców, którzy dostrzegli ogromny potencjał drzemiący w zabytkach i obiektach sakralnych Małopolski. 

Imponuje przede wszystkim rozmach, z jakim przygotowano stronę. Można na niej znaleźć naprawdę wiele ciekawych informacji, przydatnych nie tylko dla pielgrzymów chcących odkryć duchowe tajemnice tego regionu. Witryna może się przydać podczas planowania jakiejś pielgrzymki do miejsc świętych, związanych np. z osobami świętych i błogosławionych. Jest przygotowana bardzo rzetelnie, korzystając z niej można zorganizować w zasadzie całą pielgrzymkę czy rekolekcje. W odpowiednich działach są bowiem zgromadzone informacje na temat dojazdu, noclegów, posiłków, kościołów, zabytków i innych wartych zobaczenia miejsc. Szczególnie godne polecenia wydają mi się: spis biur podróży organizujących pielgrzymki oraz lista świątyń, kaplic i kościołów (razem z danymi kontaktowymi!). Chciałoby się powiedzieć – jeszcze nigdy organizowanie pobytu o charakterze duchowym w Małopolsce nie było tak proste!

Dodatkową atrakcję stanowi fakt, że strona została przygotowana w kilku wersjach językowych, m.in. włoskiej, francuskiej czy hiszpańskiej. Nic w tym jednak dziwnego, skoro jej hasłem przewodnim jest: „Kraków, Małopolska. Europejskie centrum turystyki religijnej”. Ponadto witryna została zaprojektowana w bardzo przyjazny dla internautów sposób – ja przynajmniej nie mam zastrzeżeń czy to do strony graficznej, czy też technicznej. Nie odnosi się wrażenie „naćkania” różnymi treściami, dość szybko znajduje się potrzebne informacje. 

Oczywiście, prezentowana przeze mnie witryna nie została przygotowana przez organizację kościelną, ale świecką. To widać, zatem na portalu próżno szukać np. biografii świętych, tekstów modlitw czy innych tego typu rzeczy. Swoją drogą – przydałby się może w polskim Internecie taki projekt, który byłby skierowany stricte do osób, chcących pogłębić na małopolskich ścieżkach swoje życie duchowe. Niemniej jednak propozycja, którą dziś opisuję, stanowi według mnie dobry punkt wyjścia i do takich podróży. 

Polecam odwiedzić tę stronę tym wszystkim, którzy w czasie wakacji/urlopów skierują swoje kroki na południe Polski (np. jadąc na oazę). To są tereny, które moim zdaniem każdy katolik powinien znać i choć raz w życiu zwiedzić. No i nie zapominajmy o tym, że jedną z duchowych atrakcji Małopolski są Pieniny i znane nam wszystkim dobrze Krościenko n/Dunajcem, miasteczko już chyba na zawsze związane z Ruchem Światło-Życie i osobą jego Założyciela.