Małżeństwo

(210 -maj -czerwiec2016)

Małżeńskie wzory

Karol Madaj

Nie każdy facet dostaje od losu taką szansę na wykazanie się wobec przyszłej żony typową męską odwagą (choć pewnie wielu o tym marzy)

Biblia co jakiś czas opisuje małżeństwa i różne damsko-męskie relacje. Często nie są to jednak historie budujące, lecz opowieści o grzechach. Przeglądając karty Biblii natrafimy bowiem na cały katalog podłości i seksualnych dewiacji: Adam i Ewa byli pionierami nieposłuszeństwa Bogu, a ich pierworodny syn został mordercą. Abraham i Izaak ze strachu o własne głowy gotowi byli oddać swoje żony obcym władcom. Jakub wcale nie kochał Lei, a historia związków Tamar z Erem, Onanem i ich ojcem Judą również nie należy do godnych naśladowania. Król Dawid wziął za żonę Batszebę po trupie jej męża Uriasza i nie była to zresztą jedyna żona władcy. Królewscy synowie nie wynieśli z domu dobrych wzorców: Amon zgwałcił siostrę, Absalom współżył z żonami ojca, a Salomon zupełnie stracił seksualny umiar, otaczał się setkami nałożnic i w efekcie odszedł od wiary w Boga. Na tym nie koniec: Achab i Izebel, Ozeasz i Gomer, Ananiasz i Safira… – przykładów małżeńskich grzechów znajdzie się więcej.

 

Nic w tym dziwnego. Biblia opisuje przecież historię zbawienia, czyli dzieje pochylenia się miłosiernego Boga nad grzesznym człowiekiem. Historię, która – zanim zakończy się happy endem w postaci zmartwychwstania Jezusa Chrystusa – pokazuje najpierw bardzo wyraźnie, dlaczego ofiara Syna Bożego była potrzebna. Czy to znaczy, że w Biblii znajdziemy wyłącznie małżeńskie antywzory? Na szczęście nie. Poniżej wybrałem kilka pozytywnych przykładów par małżeńskich. Są wśród nich osoby wymienione powyżej. No cóż… grzesznikami byli także święci.

 

To tylko fragment artykułu, całość w drukowanym "Wieczerniku".