Czyńcie uczniów

(159 -lipiec -sierpień2008)

z cyklu "Na pogodne wieczory"

Mapa

Krzysztof

Oto jedna z zabaw „na początek” - czyli pomagająca zapoznać się ze sobą uczestnikom rekolekcji. Dzięki tej zabawie łatwo zapamiętamy, skąd jesteśmy.

Najpierw musimy uruchomić swoją wyobraźnię i ustalić, że cała przestrzeń, wokół której zebrani są uczestnicy pogodnego wieczoru, stanowi Polskę. Ustalamy strony świata (mogą być to rzeczywiste strony, chyba że kształt sali, w której odbywa się pogodny, na to nie pozwala) i zaczynamy ustawiać się na wyobrażonej mapie Polski - każdy w tym miejscu, gdzie leży miejscowość, z której przyjechał. Najlepiej, gdy jedna osoba kieruje całym ustawianiem i idąc na przykład od północy ku południu zaprasza po kolei poszczególne osoby do stawania na właściwym miejscu.

Najlepiej oczywiście zabawa wyjdzie, gdy uczestnicy rekolekcji pochodzą z całej Polski, można jednak budować mapę nie Polski a np. diecezji (czy w skrajnej sytuacji plan miasta). Jeśli część uczestników (zazwyczaj niewielka) pochodzi spoza Polski, też znajdzie się dla nich miejsce na mapie - trzeba tylko określić miejsce i kierunek „zagranicy”.