Dary Ducha Świętego

(201 -wrzesień -październik2014)

z cyklu "W Sieci"

Moc siedmiu

Piotr Niedzielski

O stronie, którą dzisiaj chciałbym polecić wszystkim internautom, można powiedzieć przede wszystkim jedno: chciałoby się, żeby każda katolicka strona internetowa w sieci tak właśnie wyglądała! Zapraszam do odwiedzin na witrynie: www.7pierwszych.pl.

Strona ta powstała z inicjatywy ojców dominikanów i portalu www.liturgia.pl i dotyczy bardzo istotnej dla nas, katolików, sfery, a mianowicie – siedmiu sakramentów świętych. Myliłby się jednak ten, kto sądziłby, że o sakramentach da się powiedzieć tylko i wyłącznie „na sucho”, mając w ręku Katechizm Kościoła Katolickiego. Ten temat można bowiem przedstawić w niesamowicie ciekawy sposób.

Na omawianej przeze mnie stronie uderza przede wszystkim świetna grafika – poszczególne zdjęcia są bardzo trafnie dobrane i przemawiają do odbiorcy. U góry strony znajdują się działy z poszczególnymi sakramentami – począwszy od chrztu, aż do małżeństwa. Po kliknięciu na nazwę interesującego nas działu, trafiamy do bogatego menu, w którym możemy znaleźć m.in. podstawowe informacje dotyczące wybranego sakramentu (jego znaczenie teologiczne, ujęcie historyczne, biblijne i patrystyczne), ale także bardzo przydatne wskazówki dotyczące formalności niezbędnych do przystąpienia do sakramentów. Chętni mogą obejrzeć przykładowe zdjęcia z takiej uroczystości, lub zadać pytania księżom (dział FAQ). Myślę też, że wielu osobom odwiedzającym stronę przydadzą się informacje z działu „Jak przeżyć”, w której są zawarte bardzo cenne wskazówki, mające na celu ułatwienie przeżycia przystąpienia do danego sakramentu. Warto tutaj nadmienić, że autorzy portalu przygotowali nawet propozycje prezentów, które można ofiarować komuś przyjmującemu sakrament! Doprawdy, tego jeszcze w polskim Internecie chyba nie było… 

Autorzy projektu piszą na stronie: „Tę (stronę – przyp. red) stworzyliśmy po to, żebyś zapragnął żyć sakramentami w codzienności i wiedział, jak się do nich przygotować. Znajdziesz tu przede wszystkim inspiracje dla duszy”. Nic dodać, nic ująć – trzeba zajrzeć na tę witrynę i zobaczyć, jak przebogatą sferą w Kościele są sakramenty. Materiały na niej zamieszczone z pewnością pomogą wszystkim tym, którzy nie chcą przeżywać sakramentów płytko i powierzchownie. A czy nie o to właśnie dbamy w Oazie?