Przekazywanie wiary

(214 -styczeń -marzec2017)

Modlić się wspólnie

Lisa i Gregory Popcak

Każdy z członków rodziny powinien po kolei prowadzić modlitwę

Przynajmniej raz dziennie wasza rodzina powinna modlić się wspólnie. Każdy z członków rodziny powinien po kolei prowadzić modlitwę. Jeżeli dziecko (lub dorosły) nie czuje się dobrze w tej roli, nie zwalniajcie go z obowiązku – ale nie krytykujcie również żadnych szczerych wysiłków. Oczywiście, jeżeli dziecko (albo któreś z małżonków) celowo wrogo odnosi się do modlitwy albo aktywnie próbuje umniejszać jej sens, taka osoba powinna zostać łagodnie, ale zdecydowanie przywołana do porządku. W innych sytuacjach chwalcie i wspierajcie opornego ducha, aby nabrał większych, duchowych umiejętności.

Jeżeli nie masz pewności, od czego powinniście zacząć, proponujemy, by skorzystać z podanego niżej czy podobnego schematu:

• Chwalcie Boga i dziękujcie Mu za jego wierność i wspaniałość.

• Przeproście za chwile, w których zabrakło wam miłości do Boga i siebie nawzajem.

• Proście Pana, by zaspokoił wasze potrzeby.

• Wstawiajcie się za tymi, którzy potrzebują waszej modlitwy. Proście o wstawiennictwo braci i siostry, którzy odeszli przed wami (świętych i święte dusze).

• Pytajcie o Bożą wolę dla waszego życia (szczególnie w ważnych kwestiach, których nie umiecie natychmiast rozwiązać).

• Wyrażajcie wasze pragnienie służenia Bogu do kolejnego spotkania na modlitwie. (Podsumowanie).

Ten czas modlitwy powinien trwać najkrócej pięć minut, a najdłużej ile wam się podoba, zaś zachowując ten, czy podobny schemat macie pewność, że wszystkie podstawowe kwestie są ujęte. A co jeszcze bardziej istotne, uczycie dzieci, jak ważne jest nieustanne szukanie Bożej woli dla waszego życia.

Oczywiście ważne jest również, by pamiętać, że życie rodzinne samo w sobie jest modlitwą. Wszystko, co robicie dla swojej rodziny przez cały dzień, jeżeli jest wykonywane z intencją naśladowania miłości Chrystusa do tych, którzy są przy was, staje się potężną modlitwą, która nie tylko kształtuje cię bardziej na obraz i podobieństwo Chrystusa, ale przemienia członków waszej rodziny przez miłość Chrystusa, którą widzą w tobie. Nie musisz być świętym, by to robić – musisz jedynie starać się robić wszystko tak, jak by to robił Chrystus. Rozpoczynajcie każdy dzień odmawiając całą rodziną akt ofiarowania dnia Bogu („Panie Boże, oddaję Ci dziś każdą moją myśl, każde słowo i każdy czyn. Proszę błogosław mi i pomóż mi pełnić dziś Twoją wolę” ). Potem wykorzystajcie łaskę sakramentu małżeństwa, na której zbudowana jest rodzina, która pomoże wam wykonywać wszystkie codzienne zajęcia – wszystkie, od wynoszenia śmieci po upominanie dzieci i troszczenie się o współmałżonka) – tak wykonywałby je sam Chrystus.