Pamięć i tożsamość

(145 -lipiec -sierpień2006)

z cyklu "W Sieci"

Może zmiana?

Łukasz 'Dro77naR' Suchenek

Wędrując po Sieci wciąż trafiamy w nieznane miejsca, poznajemy nowe zakątki. Jednak, podobnie jak w realnym świecie, czyhają tu na nas różne niebezpieczeństwa. Nikt nie będzie szedł zatłoczonym chodnikiem z otwartą torbą, w której trzymamy ważne dokumenty i pieniądze, bo wiemy, że wcześniej czy później ktoś się o nie pokusi. Niestety, w Sieci już tak ostrożni nie jesteśmy. Zazwyczaj wynika to z braku wiedzy o zagrożeniach.

Najpopularniejszym systemem operacyjnym jest Windows, wraz z nim dostarczana jest przeglądarka Internet Explorer. Niestety, jest ona przeglądarką najbardziej niebezpieczną spośród najczęściej używanych przez internautów. Jak donosi serwis zajmujący się raportowaniem błędów oprogramowania http://secunia.com , w najnowszej wersji Internet Exloprer 6 istnieje 27 niezabezpieczonych „dziur” w tym programie. Oznacza to, że istnieje aż 27 „wejść”, przez które haker może wyrządzić szkody w komputerze.

Warto więc zainstalować inną przeglądarkę i jej używać do surfowania po Internecie. Dwie najpopularniejsze to Firefox oraz Opera.

Firefox dostępna jest pod adresem http://www.firefox.pl/ . Jest to bardzo prosta, darmowa przeglądarka oferująca w wersji podstawowej funkcjonalność IE. Posiada możliwość rozbudowy przez dodawanie tzw. plug-inów. Umożliwiają one usprawnienie i uprzyjemnianie korzystania z przeglądarki, czy wręcz wyposażenie jej w nowe funkcje.

Druga przeglądarka jest również darmowa. Pobrać ją można ze strony http://www.opera.com/lang/pl . Opera, oprócz podstawowej funkcji, posiada również: klienta poczty, RSS oraz IRC. Instalator Opery dla Windowsa zajmuje jedynie niecałe 4 MB. A bogactwo funkcji tej przeglądarki jest imponujące. Otwieranie stron na kartach (a nie w kolejnych oknach), nawigacja po stronach za pomocą gestów myszy, blokowanie wyświetlania niechcianych treści, czy  zmiany wyglądu przeglądarki, to tylko niektóre możliwości tego programu.

Jeżeli nie wiecie, którą przeglądarkę wybrać, zachęcam do zapoznania się ze stroną http://browsehappy.pl , której celem jest popularyzacja nowoczesnych, bezpiecznych przeglądarek.