Miłosierni jak Ojciec

(211 -lipiec -sierpień2016)

z cyklu "W Sieci"

Na Mszę

Piotr Niedzielski

Uwielbiam takie strony. Dzięki nim życie polskiego katolika naprawdę staje się prostsze. Chwała ludziom, którzy pewnego dnia usiedli i pomyśleli sobie, że stworzą stronę, której tak naprawdę sami potrzebowali. Jest ona bowiem także potrzebna i szerszemu gronu osób. Nie mam co do tego wątpliwości! Taka jest właśnie strona www.msze.info.

Najkrócej rzecz ujmując, witryna ta to prostu internetowa wyszukiwarka Mszy Świętych. Umożliwia ona szybkie znalezienie kościoła, w którym będzie można przeżyć Eucharystię. 

Już na stronie startowej znajdziemy listę takich świątyń i nabożeństw – a co najciekawsze, serwis sam je znajduje, korzystając z geolokalizacji wchodzącego na stronę użytkownika! I faktycznie, po wpisaniu adresu strony miałem od razu przed swoimi oczami listę kościołów i Mszy (było ich bodajże 7 czy 8). Wszystko jasno i przejrzyście – nazwa parafii/kościoła, godzina Mszy, a na dodatek – odległość do danego miejsca w kilometrach. Wygodne jest też to, że serwis podpowiada nam, o której godzinie w danym mieście sprawowana jest Eucharystia (wydaje mi się to idealnym rozwiązaniem zwłaszcza dla osób pracujących do późna). 

Serwis dotyczy kościołów leżących w granicach Polski. Z tego, co zdążyłem się zorientować, do serwisu ciągle dodawane są nowe kościoły i nabożeństwa. Serwis oferuje także możliwość wyszukania Mszy w dowolnym mieście (zakładka: „Podaj miasto”). Ułatwieniem jest też wyszukiwanie nabożeństw według polskich województw. Serwis ma też oczywiście swój profil na Facebooku. Warto też dodać, że domyślną geolokalizację można zmienić, korzystając ze specjalnej mapki (opcja: „Ustal na mapie”). Podoba mi się także to, że wyszukiwanie Mszy jest bardzo, by tak rzec, inteligentne – w chwili, gdy piszę ten tekst, jest już późny wieczór, i po wejściu na stronę od razu mam listę Mszy Św., które zostaną odprawione następnego poranka. Niczego nie muszę aktualizować ani na nic klikać. To duża wygoda!

Serwis może trochę rozczarować tych, którzy oczekują od stron internetowych graficznych fajerwerków. Omawiana strona jest zrobiona bardzo prosto i ascetycznie, ale działa sprawnie i to jest moim zdaniem jej największy atut. To z pewnością sprawia, że serwis szybko ładuje się np. na smartfonach czy tabletach. 

Warto napisać parę słów o autorach projektu. Jak sami o sobie piszą: „Stworzyliśmy msze.info z myślą o osobach podróżujących. Bardzo często będąc na wakacjach, w podróży biznesowej nie mamy pojęcia gdzie jest najbliższy kościół. Nie mówiąc już o mszach świętych w tym kościele”. Nic dodać, nic ująć! Dobrze, że jest takie miejsce w polskim Internecie. Dobrze by było, żeby podobne serwisy istniały także w innych krajach. Zresztą – poszperam: może już istnieją?