Ten obcy

(223 -wrzesień -październik2018)

z cyklu "Z Kopiej Górki"

Na oazowych ścieżkach

redakcja

W sobotę 30 czerwca br. w Centrum Ruchu Światło-Życie otwarto „Drogę Nowego Człowieka” – ścieżkę ewangelizacyjno-edukacyjną prezentującą Ruch Światło-Życie. Spotkanie rozpoczęło się u podnóża Kopiej Górki, w dawnym sadzie. Ks. Marek Sędek przywitał zgromadzonych gości: biskupa Krzysztofa Włodarczyka, delegata Konferencji Episkopatu Polski ds. Ruchu Światło-Życie, proboszcza krościeńskiej parafii ks. Henryka Homoncika, parę krajową Domowego Kościoła Katarzynę i Pawła Maciejewskich, panią poseł z Krościenka Annę Paluch i wiele innych ważnych osobistości, a następnie wyjaśnił, jaka jest idea oazowych ścieżek. Krótka prezentacja multimedialna pokazała zebranym, jak wyglądały prace wykonawcze na ścieżkach. Z kolei wszyscy przeszli do „oazy” – ogrodu biblijnego, w którym znajdują się rośliny znane z kart Pisma Świętego (między innymi palma daktylowa, drzewo oliwne). Tam pani prof. Zofia Włodarczyk tłumaczyła zebranym, dlaczego do ogrodu zostały wybrane właśnie takie rośliny i co one symbolizują.

Po pobłogosławieniu ogrodu przez biskupa Krzysztofa Włodarczyka wszyscy udali się na trasę zwiedzania, a pierwszym przewodnikiem był ks. Marek Sędek. Spotkanie zakończyło się agapą przy źródle u stóp Niepokalanej. 

Wśród gości obecnych na otwarciu „Drogi Nowego Człowieka” był Wiesław Daroch – autor figury Niepokalanej, wystroju kaplicy Chrystusa Sługi i Namiotu Światło.

Ścieżki oazowe były czynne przez całe wakacje. Zwiedzali je nie tylko uczestnicy oaz ale również przybywający do Krościenka turyści. Na czas zimowy rośliny znajdujące się ogrodzie biblijnym zostaną przeniesione do specjalnie przygotowanego ogrodu zimowego znajdującego w dolnej części „jubilata”.

Treści ewangelizacyjne i charyzmat Ruchu przybliżają piękne i dające do myślenia rzeźby i instalacje artystyczne zaprojektowane i wykonane przez krakowskiego artystę Karola Badynę, oraz tablice, na których znajdują się przede wszystkim teksty Założyciela Ruchu ks. Blachnickiego. W głębszym wejściu w tak ukazane treści pomaga audio-przewodnik – aplikacja, która prezentuje treści oazowe na czterech poziomach: „turysta”, „młodzież z oazy”, „Domowy Kościół” oraz „zaawansowany” (treści przygotowane z myślą o kapłanach i osobach konsekrowanych). 

Wirtualnie można przejść oazowe ścieżki pod adresem http://kopiagorka.pl/.