Spotkanie z Bogiem

(220 -marzec -kwiecień2018)

z cyklu "Z Kopiej Górki"

Nowy człowiek

Dorota Krasowska

Rok 2018 zaczął się na Kopiej Górce pod znakiem rekolekcji. W ostatnich dniach poprzedniego roku odbywała się Oaza Rekolekcyjna Diakonii. Uczestniczyło w niej ponad 40 osób. Rekolekcje prowadził moderator generalny ks. Marek Sędek. Styczeń to rekolekcje o Namiocie Spotkania. Prowadził je dominikanin o. Tomasz Nowak, który w ten sposób, jak sam powiedział, chciał spłacić swój dług wobec Ruchu. Kolejne rekolekcje (w lutym) – w bardziej kameralnym gronie – to odbywające się po raz pierwszy rekolekcje o rozeznaniu powołania. Był to czas wyciszenia, modlitewnego skupienia, kontemplacji powołania w Biblii. Uczestnicy podczas konferencji, Namiotów Spotkania (dwukrotnie w każdym dniu), spotkań w grupach, przyglądali się biblijnym postaciom, rodzajom ich powołania, misji jaką powierzał im Bóg. Zimowy cykl rekolekcyjny zamknęły rekolekcje „Oto Matka Twoja” oparte o wydaną w serii „Szkoła modlitwy” książkę z konferencjami ks. Franciszka Blachnickiego.

Oaza Rekolekcyjna Diakonii odbyła się w dniach 27-31 grudnia 2017 r. Zapraszamy do przeczytania świadectwa jednej z uczestniczek oazy.

Jechałam na ORD z jednej strony z przekonaniem, dobra skończę formację podstawową i dalej będę sobie posługiwać w Ruchu. Bóg jednak szybko sprowadził mnie na ziemię. A z drugiej bardzo się cieszyłam, że jadę na te rekolekcje i to do Krościenka, gdzie mieści się serce Ruchu Światło-Życie.

Każdy dzień tych rekolekcji, namiot spotkania, konferencje, spotkania w grupach, czy rozmowy w czasie wolnym wniosły w moje życie coś nowego. Pomimo, że jesteśmy jedną dużą wspólnotą to każdy jest inny i oaza w poszczególnych diecezjach trochę się różni, ale przy tym wszystkim charyzmat Ruchu Światło-Życie zostaje zachowany. Kilka myśli zostanie w moim sercu na bardzo długo (jak nie na zawsze) po ORD:

– Ważne jest odkrywanie siebie na nowo, swojej posługi w oazie.

– Warto dzielić się z innymi swoim doświadczeniem, nie zachowywać go tylko dla siebie.

– Bóg wzywa nas do tego, abyśmy podążali drogą miłości i prawdy.

– Ważne jest również towarzyszenie naszym uczestnikom w formacji, w oazie.

– My, animatorzy również powinniśmy dbać o swoją formację.

– Celem wychowania nowego człowieka w Ruchu jest uświadomienie mu jego powołania do miłości.

– Oaza jest wspólnotą, która żyje przebaczeniem, żyje Chrystusem.

„I rzekł Zasiadający na tronie: Oto czynię wszystko nowe. I mówi: Słowa te wiarygodne są i prawdziwe.” (Ap 21, 5)

Dwa zdania wypowiedziane na jednej z konferencji podczas rekolekcji, szczególnie utkwiły w mojej pamięci: „Bóg zwariował na Twoim punkcie.” „MIEĆ W SOBIE MYŚLI I UCZUCIA JEZUSA.”

Ty Panie po prostu jesteś! Tu i teraz. W każdym z nas, w każdym z członków Ruch Światło-Życie, po prostu w każdym człowieku. Dajesz nam siebie. Uczysz pokory i miłości. Prowadzisz drogą miłości. Matko Niepokalana, módl się za nami.

Dziękuję Ci Panie za ten błogosławiony czas rekolekcji i za wspaniałą grupę!