Chrześcijanin wobec natury

(144 -maj -czerwiec2006)

z cyklu "W Sieci"

O sektach

Łukasz 'Dro77naR' Suchenek drottnar@oaza.pl

W czasie wędrówek po sieci trafiam w różne dziwne miejsca. Zdarza mi się wchodzić na strony, które prezentują „uduchowione” teksty, ale szybko okazuje się, że są one niezgodne ze światopoglądem chrześcijańskim. Czasem trafiam też na strony sekt. Sekty kuszą atrakcyjnymi kursami, możliwością doświadczenia niezwykłych przeżyć, ale nie informują, jaką cenę trzeba za to zapłacić - cenę wolności. Dziś zaprezentuję dwie strony, których celem jest informacja o sektach i nowych ruchach religijnych.

Pierwsza z nich to Centrum Informacji o Sektach - http://sekty.net . Jest to serwis Dominikańskich Ośrodków Informacji o Nowych Ruchach Religijnych i Sektach. Druga zaś to strona Centrum Przeciwdziałania Psychomanipulacji - http://www.kulty.info/

Na obydwóch stronach znaleźć można wiele interesujących informacji dotyczących sekt i niebezpiecznych ruchów religijnych. Obydwa serwisy oferują podobne treści - ogólne informacje o sektach, opisy różnych grup istniejących w Polsce i na świecie, omówienie zagadnień związanych ze sferą duchową życia ludzkiego oraz informacje o świadczonej pomocy dla ofiar sekt i ich rodzin. Również obydwa serwisy oferują aktualne informacje z całego świata dotyczące właśnie działalności sekt.

Obie strony przygotowane są bardzo estetycznie i przejrzyście. Bez trudu można znaleźć na nich informacje, których się szuka (chyba, że informacji tych w serwisach zwyczajnie nie ma :) ). Ponadto, w serwisie CPP jeśli podamy swój adres e-mail i zgodzimy się na otrzymywanie informacji o nowościach na stronie, dostaniemy zupełnie za darmo elektroniczną wersję książki „Sekty - co warto wiedzieć” napisanej przez Pawła Królaka - autora strony. W serwisie dostępne jest również forum. Natomiast serwis dominikański udostępnia swoim czytelnikom małą bibliotekę zawierającą książki on-
-line, prace naukowe, książkę audio, czy audycje radiowe. Ponadto oferuje informacje na tematy powiązane z działalnością sekt, a dotyczące psychologii, czy aspektów prawnych.

Dobrze, że takie strony istnieją, bo sieć to również niestety pole działania grup destrukcyjnych. I trzeba mieć tego świadomość.