Święci

(229 -listopad -grudzień2019)

z cyklu "Biblioteczka"

Pełna łaski

Dorota Czyżewska-Misztal

Zachęcona przez męża postanowiłam pochylić się nad książką ks. Dominika Chmielewskiego pt. Kecharitomene. To niezwykle wciągający przewodnik duchowy dla wszystkich, którzy pragnęliby zgłębić tajemnicę Maryi i żyć na co dzień jeszcze bardziej duchowością maryjną. 

To dla mnie istotna lektura, gdyż często oazowicze mają naturalną tendencję do koncentrowania swego życia duchowego na Jezusie, a tu mocno wybrzmiewa myśl, iż idziemy do Jezusa przez Maryję. W licznych odwołaniach do Biblii oraz do pism świętych, którzy mieli objawienia maryjne, autor pokazuje jak wspaniałą osobą jest Maryja oraz dlaczego warto jest poświęcić czas na zgłębienie jej duchowego piękna. Książka jest dla mnie zachętą do głębszego wczytania się w te fragmenty Biblii, które do Maryi bezpośrednio się odnoszą zarówno w Starym, jak i w Nowym Testamencie. 

Ważne miejsce w książce stanowią rozważania nad ważnością modlitwy różańcowej w życiu chrześcijanina, jako skutecznej broni w walce z szatanem, pogłębiającej rozumienie tajemnic z życia Maryi. To zaproszenie do pogłębionej medytacji poszczególnych tajemnic różańcowych, aby tym głębiej wejść w duchowość Maryi. 

Autor zapewnia czytelnika, że poznanie Maryi doprowadzi do sytuacji, że człowiek zakocha się w niej tak jak Bóg zakochał się w niej na całą wieczność. Niech to będą moje życzenia dla Czytelników „Wieczernika”.