Pytania o szatana

(191 -luty -marzec2013)

z cyklu "W Sieci"

Profeto

Piotr Niedzielski

Dzisiaj chciałbym zachęcić Czytelników do odwiedzin na nowo powstałym portalu ewangelizacyjnym, który można znaleźć pod adresem: www.profeto.pl. Został on przygotowany przez zgromadzenie księży sercanów i jego grupę docelową stanowi przede wszystkim młodzież. Co prawda w polskim Internecie stron o podobnej tematyce nie brakuje, jednak Profeto.pl wydaje się być nową jakością w tej dziedzinie. Dlaczego?

Jego dużym atutem jest to, że w jednym miejscu zgromadzono homilie i kazania wielu znanych kaznodziei. Twórcom portalu udało się namówić do współpracy m.in. takich duchownych jak: o. Leon Knabit, o. Adam Szustak, ks. Michał Misiak czy ks. Marek Poryzała. To jednak nie wszystko – innym ciekawym działem, oprócz homilii, są blogi. Dla Profeto.pl zdecydowali się pisać m.in. bp Edward Dajczak, s. Anna Bałchan, a nawet… lider zespołu T. Love, Muniek Staszczyk. Oprócz w/w postaci, na portalu udzielają się oczywiście księża sercanie (najwięcej homilii i blogów jest właśnie ich autorstwa).

Jednak prezentowana strona to nie tylko blogi i homilie, ale także inne działy, takie jak: „Duchowość”, „Ewangelizacja” czy „Lectio Divina”. W zakładce „Duchowość” można znaleźć informacje m.in. na temat sakramentów, modlitwy chrześcijańskiej czy Matki Bożej. Ciekawe propozycje zamieszczono w dziale „Ewangelizacja” – można tam np. obejrzeć na żywo transmisję Mszy świętej czy rekolekcji (osobiście sprawdzałem – działa; w I Niedzielę Adwentu mogłem „podejrzeć” Eucharystię odprawianą w Lublinie, w parafii Dobrego Pasterza!).

Całość dopełnia rozbudowany dział artykułów, w których każdy może znaleźć coś dla siebie, a także zakładki „Sercanie” i „Kalendarz”. W tym pierwszym znajduje się wiele przydatnych informacji nt. pracy i działalności księży sercanów, a drugi pozwala na łatwe zorientowanie się, jakie wydarzenia czekają na wszystkich chętnych w najbliższym czasie. To z pewnością spore ułatwienie dla zabieganego dziś i zajętego ogromem spraw młodego (choć nie tylko) człowieka.

 

Strona „broni się” także od strony wizualnej. Grafice właściwie nic nie można zarzucić. Kolorystyka jest według mnie dobrana właściwie, utrzymany w bieli i błękicie portal zachęca do dłuższego na nim pozostania i szukania dla siebie ciekawych informacji. Dobrym rozwiązaniem jest to, że na stronie głównej można stosunkowo szybko znaleźć nowości na blogach, najnowsze filmiki czy najczęściej czytane artykuły.