Modlitwa

(184 -luty -marzec2012)

Rocznica

25 lat temu zmarł ks. Franciszek Blachnicki

27 lutego 2012 r. mija 25 rocznica śmierci założyciela Ruchu Światło-Życie ks. Franciszka Blachnickiego. Ojciec Franciszek zmarł w Carlsbergu, w dniu rozpoczęcia na Jasnej Górze XII Kongregacji Odpowiedzialnych Ruchu Światło-Życie. Choć ks. Blachnicki poważnie chorował od dłuższego czasu, w miarę normalnie pracował. Jego śmierć w tym dniu była niespodziewana.

Chcemy wrócić do tego czasu. Przypominamy fragment wniosków XII Kongregacji, zawierający m.in. tekst, którym ówczesny moderator krajowy ks. Henryk Bolczyk powiadomił uczestników kongregacji o śmierci Założyciela. Wnioski, zredagowane następnego dnia, formułowały wezwania dla Ruchu po śmierci jego twórcy. Na ile zostały przez nas zrealizowane?  Na ile są aktualne dziś?

Zamieszczamy również dwa świadectwa o samej śmierci ks. Blachnickiego napisane przez jego najbliższe współpracownice, obecne przy śmierci - Zuzannę Podlewską i Gizelę Skop. Jest to nie tylko zapis faktów, ale niezwykle cenne refleksje o ostatnim okresie życia naszego Założyciela.