Chrześcijanin w społeczeństwie

(209 -marzec -kwiecień2016)

z cyklu "W Sieci"

Rocznica

Piotr Niedzielski

E-obchody 1050-rocznicy Chrztu Polski

Już coraz bliżej uroczystości związane z 1050. rocznicą Chrztu Polski. Chciałbym więc zaproponować odwiedziny na stronach internetowych, poświęconych temu wydarzeniu.

Pierwszym takim godnym polecenia miejscem jest strona www.966.com.pl. Natrafiłem na nią już jesienią ubiegłego roku i od razu pomyślałem, że muszę ją zaprezentować. Portal ten jest z jednej strony wartościowy pod względem edukacyjnym, a z drugiej – pod względem informacyjnym. Edukacja to przede wszystkim spora ilość informacji dotycząca po pierwsze faktów historycznych związanych z wydarzeniami roku 966, a po drugie kopalnia wiedzy katechetycznej i teologicznej na temat sakramentu chrztu jako takiego. W jednym z działów dostępnych na stronie, zatytułowanym „Chrzest”, można więc znaleźć np. zapisy kronikarskie opisujące okoliczności chrztu Polski, ale także naukę Kościoła o sakramencie chrztu zawartą w Katechizmie; nie brak także informacji o samej liturgii chrztu czy symbolach liturgicznych związanych z tym sakramentem.

Jednak największym atutem projektu jest według mnie fakt, że chce on być czymś w rodzaju portalu społecznościowego. Dowodem jest tu możliwość założenia własnego profilu, a co z kolei powoduje, że użytkownik staje się twórcą strony – może on bowiem zamieszczać własne informacje dotyczące wydarzeń związanych z 1050-leciem Chrztu Polski (można dodawać konkretne wydarzenie lub miejsce, które chciałoby się polecić innym do odwiedzenia). Jedynym mankamentem strony jest jej grafika i ogólnie – strona techniczna. Pozostaje ona nieco do życzenia – bywa, że pewne elementy są opracowane dość siermiężnie. Nie przeszkadza to jednak w korzystaniu ze strony!

Druga strona istnieje pod adresem: www.chrzest966.pl. Została ona zaprojektowana i jest prowadzona pod auspicjami Narodowego Centrum Kultury, a patronat nad całością objęło także Ministerstwo Kultury Dziedzictwa Narodowego i prezydent RP Andrzej Duda. Ten portal również proponuje internautom przyjrzenie się rocznicy Chrztu Polski pod kilkoma aspektami: kulturalnym, edukacyjnym, liturgicznym i – że się tak wyrażę – „wydarzeniowym”. Klikając na poszczególne działy, znajdziemy w nich np. szereg artykułów (także naukowych) dotyczących wydarzeń z roku 966, napisanych przez polskich naukowców (dział „Edukacja”). Dział „Wydarzenia” to wygodna, przejrzysta mapka Polski, która umożliwia łatwe i szybkie odnalezienie ciekawych wydarzeń mających miejsce w bieżącym roku (w myśl zasady: „dla każdego coś miłego”). Trzeba tu przyznać, że wachlarz proponowanych „eventów” jest naprawdę duży: są konkursy dla dzieci i młodzieży, wystawy, propozycje wycieczek tematycznych, warsztatów itp. Imponująco przedstawia się także dział „Kultura”, w którym można znaleźć recenzje płyt czy książek, związanych oczywiście tematycznie z 1050-leciem Chrztu. I wreszcie zadowoleni możemy być my, ludzie Kościoła, którzy w dziale „Liturgia” znajdziemy po prostu kopalnię informacji i materiałów. Jest tam naprawdę mnóstwo ciekawych rzeczy: gdy piszę ten tekst, odsłuchuję np. zamieszczony na stronie oficjalny hymn rocznicowy. Widzę też katechezy chrzcielne bp Z. Kiernikowskiego, wprowadzenie teologiczne o chrzcie ks. Glapiak, kalendarium wydarzeń i oficjalne, wydane przez KEP pomoce duszpasterskie na ten szczególny rok. Nie brakuje filmików, np. teraz „wisi” tam klip promujący jedno z wydarzeń, czyli wielkie uwielbienie i Mszę Św. na INEA Stadionie w Poznaniu. 

Jak zatem widać, jest skąd brać materiały i inspiracje na 1050. rocznicę Chrztu Polski. Ja opisałem dwie strony, ale podobnych miejsc jest i będzie zapewne o wiele więcej. Nie pozostaje nic innego, jak ich szukać i głęboko przeżywać tę ważną rocznicę!