Sługa Niepokalanej

(216 -lipiec -sierpień2017)

z cyklu "Na płytach"

Skarb

Krzysztof Jankowiak

Antonina Krzysztoń – autorka tekstów, muzyki a przede wszystkim piosenkarka, śpiewająca przepiękne utwory, głębokie, niosące przesłanie, bardzo często odwołujące się do Boga.

Antonina Krzysztoń śpiewa swoje własne utwory, ale nie stroni również od innych autorów. Przed laty odkrywała dla polskiej publiczności ballady czeskiego barda Karela Kryla, jedna z najbardziej znanych jej piosenek to „Perłowa łódź”, w której napisała tekst do melodii jamajskiego wokalisty Ijahmana Leviego, sięga również do motywów z muzyki ludowej różnych narodów.

Najnowsza płyta „Skarb” tym różni się od innych płyt Antoniny, że utwory innych autorów zajmują na niej główne miejsce. „To ludzie, którzy ukształtowali moją wrażliwość i poczucie piękna” – mówi piosenkarka. „Na pewno mieli wpływ na to, co robię w tej chwili. Byli moimi nauczycielami, choć oczywiście nieświadomymi tego faktu”. 

Na płycie znajdziemy więc utwory śpiewane wcześniej przez Czesława Niemena (z pierwszego etapu jego twórczości), Bułata Okudżawę, Ewę Demarczyk, Karela Kryla, Edith Piaf, Louisa Amstronga, Jana Krzysztofa Kelusa. Płyta „Skarb”  ma być swoistym podziękowaniem dla tych artystów i przypomnieniem, że każdego z nas kształtują inni ludzie, którzy mają wpływ zarówno na naszą drogę życia, jak i twórczości.

Zarazem jest to płyta autorska Antoniny Krzysztoń. „Śpiewam nie swoje piosenki, ale tylko wtedy, kiedy odczuwam w sercu, że w pewnym sensie są one właśnie moje. Nie jestem odtwórcą i mogę śpiewać tylko to, co jest kompatybilne ze mną, co się ze mną zgadza, w co wierzę. I to, co uważam za piękne i warte podzielenia się. (I to, co uważam za piękne i warte podzielenia się. (…) Te piosenki, które wybrałam to są takie, które ja po prostu czuję”.