Duch i materia wiary

(212 -wrzesień -październik2016)

z cyklu "W Sieci"

Świat ikon

Piotr Niedzielski

Już pierwszy rzut oka na prezentowaną dzisiaj przeze mnie stronę przypomniał mi, dlaczego jako rzymscy katolicy tak często spoglądamy na chrześcijański Wschód. Tak, chodzi właśnie o ikony! To właśnie one nieodparcie kojarzą nam się ze wschodnim „płucem chrześcijaństwa”, by użyć określenia św. Jana Pawła II. Cerkwie małe i większe, ukryte gdzieś wśród bieszczadzkich i beskidzkich wiosek, pachnące kadzidłem i prawdziwym pszczelim woskiem, no i te ikonostasy budzące zachwyt i przenoszące nas do innej, niebiańskiej rzeczywistości…

Dziś zapraszam do zajrzenia na stronę: www.swiatikon.pl. Jest to miejsce, gdzie można obejrzeć i zamówić ikony napisane przez pana Andrzeja Wilka z Sanoka. Jak sam mówi, jego prace „zostały zainspirowane ikonopisaniem” i przedstawiają postaci Jezusa Chrystusa, Matki Bożej a także aniołów i świętych (autor odwołuje się do znanych przedstawień tych Osób). Ze strony dowiadujemy się także nieco więcej o technice pracy pana Andrzeja – jako podobrazie stosuje on różne gatunki drewna, a ikony pisze używając przede wszystkim farb akrylowych. Ponadto każda ikona, nawet jeśli jest pisana za pomocą takich właśnie farb, otrzymuje później tzw. politurę szelakową, której zadaniem m.in. jest to, aby kolorystyka ikona została dodatkowa wzbogacona. 

Przeglądam ikony prezentowane na stronie. Obecnie witryna oferuje 11 ikon przedstawiających Jezusa Chrystusa (czy to samego, czy też w towarzystwie Maryi i Józefa); 18 ikon poświęconych jest Matce Bożej, 8 – postaciom różnych świętych, a 3 to ikony przedstawiające aniołów. Trzeba powiedzieć, że większość ikon to obrazy bardzo dobrze znane i lubiane przez wiernych – że wspomnę tu ikony Chrystusa Pantokratora, Maryi jako Pneumatofory, czy też jako Hodegetrii (czyli Czarną Madonnę). Wybór ikon jest zatem dość spory. Autor podaje zresztą na stronie informację, że przyjmuje zamówienia także na inne ikony. 

swiatikon.pl to świetna propozycja dla tych, którzy swoją wiarę lubią przeżywać także poprzez zmysły, a także dla tych, którzy mają sentyment do prawosławia i wschodniego chrześcijaństwa. Myślę też, że to idealne miejsce do wyszukiwania pięknych i niebanalnych prezentów na różne okazje, takich jak np. ślub, święcenia czy imieniny.