Zaangażowanie społeczne

(129 -kwiecień2004)

z cyklu "W Sieci"

Świat ikon

kramir@leszno.tpsa.pl

Ten adres został mi polecony przez znajomego. Świat ikony. Przyznam, że sam temat pobudził moją ciekawość. Startujemy: http://swiat-ikony.webpark.pl/index2.html
Wygląd ubogi, wręcz spartański. Ponad wartości estetyczne stawiam jednak tutaj informacje, których spodziewam się sporo. Wszystko jest logicznie poukładane, a zastosowana kolorystyka sprawia, że czytanie tekstów nie jest uciążliwe (jak to niekiedy bywa na różnych stronach).
Może tylko jedna uwaga: O Autorce i Stronie, Forum Dyskusyjne i Księgę Gości umieściłbym na dole Menu. Byłoby to chyba czymś bardziej naturalnym. Na samej górze widziałbym natomiast podstawowe rozdziały: Czym jest chrześcijaństwo? Czym jest ikona? Początki ikony, Rozwój (tendencje), Symboliczny język ikony, Technika wykonania, Typy przedstawień, Modlitwa ikonami, Zakończenie, Powiązania. Już same ich nazwy pozwalają na precyzyjne wskazanie zagadnień z którymi możemy się zapoznać. Materiał — podany w sposób po części encyklopedyczny — pomaga w usystematyzowaniu przekazu. W mnogości zagadnień bardzo łatwo można byłoby się „zapętlić”. Autorka bardzo sprawnie prowadzi nas przez te wszystkie aspekty przybliżając w prosty sposób całe bogactwo zagadnień związanych z ikonami. Jednocześnie wszystko podaje w bardzo obrazowy sposób. Używa prostego języka, ale na tyle precyzyjnego, że… aż chce się czytać.
W tekście co pewien czas pojawiają się odnośniki. Na początku było to bardzo denerwujące. Ale jednak w swoim czasie okazały się bardzo przydatnymi, gdy chciałem poszerzyć swoją wiedzę o dany aspekt. To wszystko przekonuje mnie o fachowości Autorki strony. Bo rzeczą niesamowicie ciężką jest zarażenie innych swoją pasją. Tutaj się udało.
I — tak mi się wydaje — odnalazłem chyba sens tworzenia stron www: zainteresowanie innych tym, co dla mnie jest naprawdę ważne, bliskie, interesujące.
Kolejna strona wędruje do folderu „Ulubione”