Oaza I stopnia

(171 -kwiecień2010)

z cyklu "Biblioteczka"

Tajemnice Jana Pawła

Ewa Matuszewska

Książka „Tajemnice Jana Pawła II" Antonio Socci wywarła na mnie duże wrażenie. Autor jest dziennika­rzem, eseistą, współpracownikiem tygodnika „Il Sabato", wydawcą „Giornale" i redaktorem naczelnym międzynarodowego pisma „30 Giorni".

Urodzony w Sienie w 1959r. Antonio Socci w bardzo rzetelny sposób przed­stawił fakty z życia Jana Pawła II w połączeniu z wy­darzeniami, które miały miejsce na świecie. Należy dodać, że wszystko to działo się na na-szych oczach, by­liśmy tego świadkami. Opisał powiązanie wydarzeń z objawienia­mi w Fati-mie, Medjugorie, La Salette, cudownego medalika w Pa­ryżu...

Autor odkrywa wiele tajemnic z życia Jana Pawła II, między innymi to, że od 26 roku życia polskiemu Papieżowi towarzyszyły niezwykłe doświadcze­nia mistyczne. Ukazuje rolę jaką odegrał w dziejach świata nie tylko jako przewodnik duchowy, ale i człowiek, którego cechował realny kontakt z Bogiem.

Zwykłemu czytelnikowi trud­no jest sobie to wszystko wy­obrazić. Trzeba by sięgnąć po lekturę świętych mistyków w Karmelu np. św. Jana od Krzyża czy św. Teresy od Jezusa. Warto nadmienić, że byli to ulubieni święci Karola Wojtyły, za­nim podjął decyzję o wstąpie­niu do seminarium.

Książka jest napisana prze­stępnym językiem, dobrze się ją czyta i chętnie do niej wraca,  oczywiście można ją polecić innym. Pozwolę sobie na mały cytat „Wspólnie  z Maryją kierowałam strzałem zamachowca..." - jest to szokujące wyznanie nieży­jącej już siostry Rity Montelli, przybliżające nieznane karty zamachu na Jana Pawła II.