Spotkanie z innym

(143 -kwiecień2006)

z cyklu "W Sieci"

Teologia

Łukasz \"Dro77naR\" Suchenek, drottnar@oaza.pl

Swego czasu szukałem odpowiedzi na jakieś nurtujące mnie py­tanie natury teologicznej. Oczywiście skierowałem kroki do komputera i szybko uruchomiłem przeglądarkę internetową. Zanim zajrzałem na strony zawierające fragmenty Katechizmu Kościo­ła Katolickiego, wrzuciłem hasło do wyszukiwarki i w ten sposób trafiłem na stronę ks. Marka Kaszowskiego, o której dziś chcę napisać. Znajduje się ona pod adresem http://www.teologia.pl/ .

Na pierwszy rzut oka nic specjalnego. Amatorsko zrobiony serwis wita cytatem z Ewangelii wg św. Łukasza (Łk 21, 25-28). Zaraz pod cytatem znajdują się aktualności. Ostatnia aktualizacja pochodzi, co prawda, z października ubiegłego roku, ale w teologii chyba niewiele się od tego czasu zmieniło. :)

Co jednak można na tej stronie znaleźć? Jak głosi główne hasło ilink - podstawy nauki Kościoła Katolickiego w pytaniach i. Po kliknięciu owego linku pojawia się imponujący spis treści. Wśród haseł znajdują się wszystkie, o które może pytać człowiek wierzący - od pytań o istnienie Boga, przez kwestie dotyczące grzechu, sakramenty, aż po pytania o czasy ostateczne. Odpowiedzi oparte są na Piśmie Świętym i bogato cytatami z niego ilustrowane. Jeżeli szukamy informacji na konkretny temat, można użyć spisu alfabetycznego, a jeśli na stronie jesteśmy bez konkretnych pytań, mamy do dyspozycji streszczenia wszystkich poruszonych zagadnień.

Na stronie znajdują się również wykłady z teologii w wersji mp3, teologiczny słownik rosyjsko-polski, a także francuski indeks wyrażeń teologicznych, występujących w Katechizmie i w Kompendium Katechizmu Kościoła Katolickiego. Jeśli poświęci się trochę czasu na przewijanie ekranów, można się także dowiedzieć, jakie prawdy wiary zawarte są w Credo.

Podsumowując - autor strony skupił się na treści, nie przywiązując szczególnej wagi do wyglądu strony, a szkoda. Przy takiej ilości informacji, przydałoby się przyzwoicie zorganizowana struktura zi uporządkowanym menu.

Na koniec ciekawostka - strona dostępna jest aż w siedmiu językach: po polsku, angielsku, rosyjsku, włosku, hiszpańsku, niemiecku oraz francusku.