Małżeństwo

(210 -maj -czerwiec2016)

z cyklu "W Sieci"

W 3,5 minuty

Piotr Niedzielski

Jakoś tak dzisiaj już jest, że wszystko robimy szybko, w biegu. W ten trend wpisuje się także strona www.2ryby.pl, na którą natrafiłem czytając którejś niedzieli „Przewodnik Katolicki”. Jej adres znajdował się przy rozważaniach do Ewangelii autorstwa ks. Mirosława Malińskiego. To właśnie ten wrocławski duszpasterz, związany z DA „Maciejówka”, nazywany także przez młodzież „Maliną”, stoi za całym projektem.

Ideę całości dobrze chyba oddaje motto umieszczone na stronie startowej: „O złożonych problemach w 3,5 minuty”. To jest to wyjście w stronę stylu życia i mentalności współczesnego człowieka, zwłaszcza młodego, uczącego się czy studiującego! Moje pierwsze wrażenie po wejściu na stronę było takie: „To taki katolicki Youtube!”. Główną bowiem zaletą projektu są filmy – a ściślej rzecz ujmując, krótkie materiały filmowe, trwające ok. 2-4 minut (znalazłem jednak i takie, które trwają nawet i pół godziny). Zamieszczone pliki zostały uporządkowane tematycznie, i tak internauci mogą wybierać spośród następujących modułów: „Duchowość”, „Miłość”, „Ona i on”, „Rodzina”, „Rozwój”, „Nauka”, „Budowanie więzi”. Istnieje także możliwość wyszukiwania interesujących nas filmików.

Co jednak najciekawsze, niektóre filmiki na „2Rybach” są przygotowywane i opracowywane przez szerokie grono młodych ludzi, związanych z wrocławskimi (choć nie tylko) duszpasterstwami akademickimi. Więcej informacji na ich temat można znaleźć w zakładce „Drużyna”; dowiadujemy się z niej np., że portal ma swoich ludzi odpowiedzialnych za montaż, grafikę komputerową, zdjęcia, muzykę czy rozsyłanie newslettera. Na tym jednak nie koniec – jest bowiem i osoba, której głównym zadaniem jest robienie… chrześcijańskich memów i „wrzucanie” ich do sieci. To się nazywa nowoczesne podejście do chrześcijaństwa!

Jednak portal sięgnął także po autorów w Kościele znanych i cenionych, takich jak np. ks. Piotra Pawlukiewicza, Monikę i Marcina Gajdów, dr Jacka Pulikowskiego, o. Karola Meissnera OSB, o. Jacka Szymczaka OP czy ks. prof. Mariusza Rosika. Wszyscy wymienieni autorzy dzielą się w filmikach tym, co stanowi ich specjalizację. Autorów projekt ma na ten moment w sumie 20.

Autorzy projektu „2Ryby” piszą na stronie, iż jest projekt non-profit, a więc każdy z internautów ma możliwość jego wsparcia. O tym, że warto to w miarę swoich możliwości zrobić, świadczą liczby podawane przez twórców i administratorów strony: istnieje ona w sieci od ponad 3 lat, a w tym czasie filmiki wyświetlono ponad 2 500 000 razy, co stanowiło by w sumie 15 lat i 50 dni ciągłego oglądania. Na stronie jest teraz w sumie 420 filmików w 38 różnych seriach, a liczba ta ciągle rośnie…

Na zakończenie wypada przytoczyć prośbę podaną przez administratora portalu: „Udostępnianie, rozpowszechnianie i publiczne odtwarzanie wysoce wskazane! :-)”. Nic dodać, nic ująć! To się nazywa kreatywne, nowoczesne podejście do ewangelizacji w Internecie!