Narodzić się na nowo

(194 -lipiec -sierpień2013)

z cyklu "W Sieci"

W Biblii

Piotr Niedzielski

Animatorze – jeszcze nigdy przygotowywanie spotkań nie było tak proste! Po zajrzeniu na stronę www.wBiblii.pl, nie mogłem inaczej zacząć tego tekstu. Jest to bardzo ciekawie zaprojektowana wyszukiwarka tekstów biblijnych, która może stać się nieocenioną pomocą nie tylko dla animatorów przygotowujących spotkanie w małej grupie.

Na stronie wBiblii.pl można zatem wyszukać dowolny fragment Pisma Świętego. Użytkownik może podać sigla konkretnych wersetów, wstukując nawet dodatkowe znaki (np. część „a” lub „b” wersetu). Istnieje również możliwość szukania dłuższych fragmentów, poprzez podanie ich zakresów. Wyszukiwarka „wyrzuci” nam na ekranie żądany tekst także wówczas, gdy wpisane przez nas sigla będą skomplikowane (tzn., gdy podamy, że chcemy najpierw jeden werset z danej księgi, a potem jakieś inne frazy, nie następujące bezpośrednio po pierwszym wersie).

To jeszcze nie wszystko – oprócz sigli internauta może także szukać tekstów poprzez wpisanie konkretnych słów, które go w danym momencie interesują. Na dodatek wyniki wyszukiwania można sobie wedle potrzeby posortować albo wg trafności, albo wg kolejności (tzn. od Księgi Rodzaju począwszy, na Apokalipsie św. Jana skończywszy). Za mało funkcji? Wyszukiwanie tego, co Pismo Święte mówi nam np. o zmartwychwstaniu, można zastosować do całej Biblii, ale istnieje także możliwość zawężenia naszych poszukiwań do konkretnej księgi.

Ciekawym i moim zdaniem rewolucyjnym pomysłem (patrząc oczami oazowicza) jest funkcja o nazwie: „Wyszukiwanie złożone”. Daje nam ona możliwość łatwego wyszukiwania kilku bądź kilkunastu fragmentów z Pisma Świętego na raz. Potrzebne teksty można bez problemu wyeksportować do pliku PDF lub wydrukować je (i zanieść prosto na spotkanie grupy!). Autorzy strony pomyśleli także o tym, żeby internauci mogli wracać do potrzebnych czy też ulubionych fragmentów – w tym celu stworzyli opcję logowania się na portalu. Osoby zalogowane mogą zapisywać sobie żądane fragmenty, by w razie potrzeby szybko do nich wrócić.

WBiblii.pl ma jednak większe ambicje – chce także stworzyć internetową wspólnotę osób czytających Pismo Święte i pracujących z nim. Służy temu opcja o nazwie „Odkrywaj”, dzięki której możemy zawsze sprawdzić, jakie słowo lub jaki fragment był najczęściej szukanym przez innych użytkowników na przestrzeni np. ostatniego miesiąca. Oprócz tego, w jednym z działów można przeczytać o zbliżających się wydarzeniach o charakterze chrześcijańskim – a zatem o koncertach, rekolekcjach, spotkaniach itp.

 

Wyszukiwarka wBiblii.pl jest dziełem Ośrodka Liturgicznego Ruchu Światło-Życie Archidiecezji Katowickiej im św. Benedykta w Katowicach. Teksty biblijne pochodzą z IV wydania Biblii Tysiąclecia. Oprócz fragmentów Biblii na stronie znajdziemy także teksty liturgiczne na każdy dzień roku.