Patriotyzm

(147 -listopad -grudzień2006)

z cyklu "W Sieci"

Wikipedia

Łukasz 'Dro77naR' Suchenek

Ponad 200 edycji językowych, ponad 4,5 miliona artykułów we wszystkich wersjach, w tym ponad 1,3 miliona w wersji angielskiej i 300 tysięcy w wersji polskiej - takimi liczbami może pochwalić się wolna encyklopedia powszechnie znana jako Wikipedia (http://wikipedia.org). Ideą projektu jest stworzenie „wielojęzycz-nej wolnej encyklopedii o najwyższym możliwym poziomie dla każdej osoby na Ziemi w jej własnym języku” (Jimmy Wales, ”Wikipedia is an encyclopedia”, 8 marca 2005). Brzmi ciekawie, prawda? Dodatkowo warto dodać, że może ją współtworzyć każdy, kto tylko zechce. Każdy może również zmodyfikować istniejące już hasła w celu ich uzupełnienia lub poprawienia. Oczywiście, naraża to projekt na niebezpieczeństwo zafałszowania faktów, niejednolitość artykułów, czy nierówną jakość. Nie zmienia to jednak faktu, że Wikipedia jest jednym z najczęściej cytowanych źródeł w internecie. I to chyba jest najlepsze potwierdzenie jej jakości.

Korzystanie z Wikipedii jest bardzo proste. Po wejściu na stronę główną wybieramy język, w jakim chcemy przeglądać encyklopedię. Jeśli chcemy korzystać z polskiej wersji wystarczy w pasku adresu wpisać http://pl.wikipedia.org/. Naszym oczom ukazuje się wówczas schludna strona podzielona na dwie części - po lewej znajduje się menu, zaś w głównej umieszczono linki do konkretnych działów (Nauka, Nauki przyrodnicze, Nauki społeczne itp), a poniżej Aktualności, Czy wiesz, że... czyli Z najnowszych artykułów Wikipedii i inne bieżące hasła. Gdy szukamy hasła, wpisujemy je w polu wyszukiwania znajdującym się w menu. Jeśli hasło jest jednoznaczne i istnieje w Wikipedii, zostanie od razu wyświetlone. Jeśli nie jest jednoznaczne lub nie istnieje poświęcona jemu strona, zostanie wyświetlona lista haseł w jakiś sposób powiązanych z poszukiwaną frazą.

Opis hasła składa się z tekstu i bardzo często grafiki a czasem również innych multimediów. W tekście znajdują się także linki prowadzące do objaśnień poszczególnych haseł. Na dole strony zwykle znaleźć można linki zewnętrzne (czyli linki do stron poza wikipedią) odnoszące się do tego samego hasła. Wszystko jest przedstawione w bardzo przejrzystej i czytelnej formie.