Czyńcie uczniów

(159 -lipiec -sierpień2008)

z cyklu "Z Kopiej Górki"

Wiosną przed latem

Aleksandra Rogowska

Kiedy na Kopiej Górce przeżywaliśmy Triuduum Paschalne, towarzyszyła nam świadomość, że czas szybko minie i będzie COM, a zaraz potem oazy wakacyjne. W tym roku po raz pierwszy Triduum Paschalne prowadził ks. Adam Wodarczyk, moderator generalny Ruchu. Jak zwykle przybyła liczna grupa oazowiczów z całej Polski; ledwo mieściliśmy się na celebracjach liturgicznych w Kaplicy Chrystusa Sługi oraz w jadalni na posiłkach. Wśród uczestników były rodziny i młodzież, a najliczniejsza grupa przyjechała z diecezji sosnowieckiej. Była też spora grupa dzieci, którą zajmowała się dwuosobowa diakonia.

Po świętach w tygodniu paschalnym odbyły się doroczne rekolekcje dla kapłanów moderatorów, które również prowadził ks. Adam. Pierwsze takie rekolekcje dla kapłanów związanych z Ruchem Światło-Życie odbyły się wiosną w 1980 roku, zapoczątkowały one Unię Kapłanów Chrystusa Sługi. W tegorocznych rekolekcjach uczestniczyło ok. 60 księży z Polski i z Ukrainy; na oazowej stronie internetowej można zobaczyć zdjęcia z tego wydarzenia.

Prawie zaraz po wyjeździe moderatorów, dzięki życzliwości dyrekcji Pienińskiego Parku Narodowego, mogliśmy uzupełnić drzewostan w naszym lesie i na szczycie Kopiej Górki; posadzonych zostało kilkaset sadzonek różnych drzew.

Tradycyjnie od kilku lat na długi majowy weekend przyjeżdża do nas liczna grupa oazowiczów z diecezji warszawsko-praskiej, aby pomóc w uporządkowaniu naszego terenu i przygotowaniu Centrum do COM-u. Co prawda przed Triduum Paschalnym konieczne prace porządkowe w Wieczerniku i w terenie zostały zrobione, ale dla ekipy z Warszawy Pragi przygotowaliśmy długą listę różnych prac.

W połowie maja po raz 35. odbyła się w Krościenku Centralna Oaza Matka, w której uczestniczyło 400 osób. 26 osób przyjęło błogosławieństwo do DIAKONII, a 75 osób błogosławieństwo animatorów. Moderator Generalny wprowadzał w temat nowego roku pracy zachęcał do modlitwy słowami Jana Pawła II z 1979 r. „Niech zstąpi Duch Twój! (trzykrotnie) i odnowi oblicze ziemi, tej ziemi!”

W dniach 13-15 czerwca, w pobliżu daty 11 czerwca, zaplanowaliśmy Jubileuszową Oazę Modlitwy, aby w atmosferze modlitwy i świętowania dziękować Panu Bogu za dar Aktu Konstytutywnego Ruchu dokonanego 35 lat temu przez kardynała Karola Wojtyłę, za charyzmat Ruchu. Mamy nadzieję, że na JOM przybędą do nas uczestnicy historycznego wydarzenia z 11 czerwca 1973 r. i podzielą się świadectwami oraz że ten czas umocni nas na dalsze trwanie i działanie.