Przekazywanie wiary

(214 -styczeń -marzec2017)

Wspólnota

świadectwo

Zależało nam na stworzeniu dobrego i wartościowego środowiska rówieśniczego dla naszych dzieci

Inicjatorem utworzenia Ruchu Światło-Życie w naszej parafii w Zalesiu Górnym był ksiądz proboszcz, który w Adwencie 2009 roku zapytał, czy gotowi bylibyśmy podjąć się zorganizowania wspólny Dzieci Bożych. Wtedy, oprócz ministrantów i bielanek, nie było w parafii żadnej innej grupy formacyjnej dla dzieci i młodzieży. Podjęliśmy się tego zadania, również z myślą o naszych dzieciach, ponieważ zależało nam na stworzeniu im dobrego i wartościowego środowiska rówieśniczego. Mieliśmy wówczas trójkę dzieci w wieku 9, 7 i 5 lat.

Przygodę z Oazą rozpoczęliśmy od „niedzieli oazowej” w parafii, gdzie poza zaproszeniem do wspólnoty dzieci i ich rodziców podczas wszystkich Mszy Świętych, mogliśmy też zaprezentować krótką scenkę biblijną dzięki wsparciu młodzieży z sąsiedniej wspólnoty oazowej w Piasecznie. Dodatkowo, w 2010 roku zaangażowaliśmy się w prowadzenie rekolekcji wiekopostnych dla gimnazjum i tam udało nam się zachęcić do wspólnoty pierwszą czwórkę starszych dzieciaków, które już w wakacje pojechały na ONŻ I (dwoje z nich, już studentki, to dzisiaj podstawa naszej diakonii). Równolegle, jeden raz w miesiącu, prowadziliśmy spotkania dla wszystkich chętnych dzieci od trzeciej klasy szkoły podstawowej. Konspekty tych spotkań wymyślaliśmy i pisaliśmy sami, a tematy wiązały się ściśle z rokiem liturgicznym. 

W kolejnym roku formacyjnym nawiązaliśmy kontakt z Diakonią Diecezjalną Ruchu Światło-Życie, dostaliśmy materiały formacyjne dla Dzieci Bożych i dalej kontynuowaliśmy niedzielne spotkania z najmłodszymi. Kasia dodatkowo zaczęła prowadzić spotkania formacyjne dla grupy młodzieżowej po ONŻ I. W efekcie, na rekolekcje wakacyjne w kolejnym roku pojechała już pierwsza, kilkuosobowa grupa dzieci i oczywiście młodzież na ONŻ II. Po tych wakacjach konieczne już było rozpoczęcie regularnej pracy formacyjnej w trakcie roku szkolnego. 

W 2012 uzyskaliśmy pomoc z sąsiedniej wspólnoty oazowej, gdzie jedna z dziewczyn z tej wspólnoty podjęła się animowania grupy naszych najstarszych dziewczyn. Ponadto, dwie dziewczyn z naszej najstarszej grupy młodzieżowej rozpoczęły animowanie dwóch grup dziecięcych. Na rekolekcje w 2013 r wyjechało już 17 dzieci i 5 młodzieży, a w 2014 już łącznie ok. 30 osób na ODB, OND i ONŻ.

Równolegle do tych działań w 2012 rozpoczęliśmy pilotaż pierwszego w parafii kręgu Domowego Kościoła, a dwa lata później pilotaż rozpoczął kolejny krąg.

W tym roku (2016) w naszej wspólnocie formuje się w sumie ok. 50 dzieci i młodzieży w wieku 11-19 lat w 6 grupach formacyjnych oraz 10 małżeństw w 2 kręgach DK. Grupy liczą od 5 – 10 osób. Spotkania odbywają się regularnie jeden raz w tygodniu, na podstawie materiałów formacyjnych Ruchu. Dodatkowo, cała wspólnota spotyka się raz miesiącu na wspólnej Mszy Świętej, po której organizujemy różne spotkania (konferencje, spotkania modlitewne, wieczory pogodne). Od kilku lat wyjeżdżamy też na weekendowe Oazy Modlitwy. Angażujemy się też w działania na rzecz parafii: prowadzimy różaniec, drogę krzyżową, animujemy liturgię godziny podczas Triduum Paschalnego. Członkowie Oazy są też zaangażowani w scholę dziecięca i młodzieżową.

Nasza stałą bolączka jest brak animatorów dla chłopków młodszych. Grupę gimnazjalno-licealna chłopaków prowadzi ksiądz – opiekun wspólnoty. Dużym wyzwaniem jest też zapewnienie jedności wszystkich gałęzi (ODB, ONŻ i DK) w ramach całego Ruchu Światło-Życie w parafii. Dzieci, młodzież i małżeństwa mają zupełnie inne potrzeby i oczekiwania, w efekcie organizowanie pracy wspólnoty tak, aby każdy odnalazł w spotkaniu coś dla siebie, wymaga sporo wysiłku, ale nie jesteśmy w tym wszystkim sami. O takich oczywistościach jak modlitwa wspólnoty i za wspólnotę i prowadzenie Ducha Świętego, które ciągle odczuwamy, nie musimy chyba pisać.  

Kasia i Piotr Czublun