Rodzice i dzieci

(203 -styczeń -luty2015)

z cyklu "Na płytach"

Wygnane

Sylwia Kotowska-Kieruzel

Panny Wyklęte. Wygnane. Volume 1” to kolejny po „Morowych Pannach” (2012) i „Pannach Wyklętych” (2013) projekt muzyczny autorstwa Darka Malejonka i zespołu Maleo Reggae Rockers. 

Płyta jest opowieścią o zesłaniu, wygnaniu z Ojczyzny, walce na obcej ziemi. To historie tych, którzy wygrali wojnę, ale nie mogli wrócić do kraju, opowiedziane z punktu widzenia kobiet. 

Darek Malejonek, kompozytor, wokalista i gitarzysta, znany z takich zespołów jak Izrael, Armia, 2Tm2,3 czy Arka Noego, kolejny raz zaprosił do współpracy polskie wokalistki, reprezentujące bardzo różne style muzyczne. Ta różnorodność jest wielkim atutem płyty. Swoje muzyczne klimaty odnajdą tu zarówno wielbiciele hip hopu, muzyki funk, soul czy R&B, jak też fani reggae czy starego dobrego rocka lat '80-tych. Niezwykłym dodatkiem są elementy oriental-ne pobrzmiewające w niektórych utworach, nawiązujące do szlaku 2 Korpusu Polskiego generała Władysława Andersa wiodącego przez Bliski Wschód. 

Jednak największą zaletą pły-ty są teksty, których autorkami są same wykonawczynie. Tematami przewodnimi są wygnanie, tułaczka i tęsknota za Ojczyzną. Z tak trudną tematyką młode autorki poradziły sobie znakomicie. Oddały emocje, żal i ból rozłąki, nie popadając jednocześnie w przesadny patos. Wielką wartością tych utworów jest fakt, że wokalistki utożsamiły się ze swoimi bohaterkami, wczuły się w ich los. 

Płyta wymaga od odbiorcy skupienia. To nie jest muzyka, która może sączyć się w tle. Nie da się obojętnie przejść obok takich utworów, jak „Tam gdzie nie ma słów” z tekstem Anny Witczak-Czerniawskiej, czy „Tęsknota” w wykonaniu Katarzyny Groniec. Łzy i dreszcz wywołują „Przyjaciółki” i „List”. Młode wokalistki i autorki tekstów Lilu, Fala, Mona, Dore i Gonix pokazały, jaką siłę ma słowo, jak w delikatny, kobiecy sposób można przekazać najbardziej poruszające i wstrząsające przeżycia.

Do wysłuchania płyty zachęcam szczególnie tych, którzy twierdzą, że współczesna muzyka nie niesie ze sobą żadnych wartości i jest tylko niepotrzebnym hałasem. Warto się wsłuchać w ten głos wokalistek młodego pokolenia, a sceptykom polecam koncerty Panien Wyklę-tych i zespołu Maleo Reggae Rockers.